EUKözéletpolitikaRólunk

Az EU továbbra sem kíván foglalkozni az őshonos kisebbségek védelmével

Az Európai Uniót nem érdekli ez a problémakör

Az, hogy az Európai Unió Bírósága végleg elutasította a Minority SafePack nevű európai polgári kezdeményezés ügyében benyújtott fellebbezést, bizonyítja, hogy az EU továbbra sem kíván foglalkozni a kisebbségvédelem kérdésével – jelentette ki Vincze Loránt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) európai parlamenti (EP) képviselője csütörtökön.

Az MTI-hez eljuttatott közleményében a politikus arról tájékoztatott, hogy az Európai Unió Bírósága végleg elutasította a Minority SafePack nevű európai polgári kezdeményezés ügyében benyújtott fellebbezést, és ismételten helybenhagyta az Európai Bizottság döntését, amely szerint a brüsszeli testület nem kíván jogalkotási javaslatokat benyújtani a kezdeményezés alapján.

Vincze Lóránt – Fotó: Mihály István (archív, 2022)

Vincze Lóránd a továbbiakban Kijelentette: „az uniós bíróság végleges döntésével az Európai Bizottság oldalára állt.” A brüsszeli végrehajtó testület 2021-ben döntött úgy, hogy az EU-ban élő 50 millió nemzeti kisebbséghez tartozó ember és egymillió aláíró sürgetésére sem indít uniós jogalkotást a kisebbségek támogatása és védelme érdekében – hívta fel a figyelmet.

Minority SafePack célja az volt, hogy védelmet és támogatást biztosítson Európa őshonos nemzeti kisebbségeinek.

Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöki pozícióját is betöltő Vincze Loránt, mint a kezdeményezés koordinátora kijelentette: az Európai Unió elmulasztott igazságosabb és egyenlőbb társadalmat biztosítani minden polgára számára. A döntés éles ellentétben áll az uniós bíróság korábbi, a kezdeményezést támogató döntéseivel – emlékeztetett.

Elmondta, az EU részéről érkező jelek egyértelműek voltak: továbbra sem kívánnak foglalkozni a kisebbségvédelem kérdésével, amely egyes tagállamok számára érzékeny téma. Ezt a szándékot – mint kiemelte – már a háromtagú bírói testület kinevezése is egyértelművé tette: ennek elnöke és egyik tagja is olyan országok állampolgára, amelyek a leghatározottabban ellenzik a kisebbségek ügyének európai rendezését.

„Nem véletlen, hogy a nemzeti kisebbségekhez és nyelvi csoportokhoz tartozó emberek folyamatosan úgy érzik, hogy kimaradnak az EU sokszínűségre, egyenlőségre és igazságosságra irányuló intézkedéseiből, beleértve a jogállamiságot is” – fogalmazott.

A FUEN elnöke kijelentette: az őshonos kisebbségek érdekében folytatott munkát nem fogják feladni.

„Noha célunkat nem sikerült elérnünk, nem adjuk fel. A Minority SafePack kezdeményezéssel sikerült európai szintű szolidaritást teremtenünk. Felhívtuk a figyelmet az őshonos kisebbségekre. A több mint egymillió aláírással, az Európai Parlament, a Bundestag, az Országgyűlés, a holland parlament és számos régió döntésével társadalmi és politikai támogatást szereztünk az ügynek, és sikerült a kisebbségek védelmét az EU napirendjére tűzni. Ezekre az eredményekre építve folytatjuk a küzdelmet az uniós kisebbségvédelemért” – fogalmazott.

Vincze Loránt végezetül közölte: az ősz folyamán a FUEN és partnerei kiáltványt fogadnak el az őshonos kisebbségek jövőjéről, amely jövőképet és közös cselekvési tervet vázol fel minden európai kisebbségi szervezet számára. A kezdeményezés az EU-hoz, az Európa Tanácshoz, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez (EBESZ) és az ENSZ-hez fordul, hogy védjék és támogassák a kisebbségi kultúrákat és nyelveket, valamint biztosítsák jogaik védelmét – tette hozzá.

Az MTI jelentése nyomán

Kapcsolódó

A biztonság kedvéért volt egy másik kezdeményezésünk is, amelyet szintén visszadobott az eurokrácia:

A Székely Nemzeti Tanács ismét benyújtotta a nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezését

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb