Élet-módErdélyEUKárpát-medencepolitikaPublicisztikaRólunkRomániaSzékelyföld

Ez is megvolt!

Publicisztika

Mármint az elnökválasztás második fordulója. Immár több mint bizonyos, hogy a menet közben lecserélt, a Crin Antonescu helyére érkezett államelnök-jelölt, a szimpatikusabbnak és strapabíróbbnak látszó, független Nicușor Dan kerül fel a polcra. George Simion – bár mindent elkövetett, hogy célt érjen és bomlasszon – ellenzékből fog minket boldogítani a következő három és fél évben az AUR frakciójából és másokkal is, nyilván, mert az a tábor népesebb, mint gondolnánk.

A két jelölt a kampány sűrűjében – Képernyőfotó

Ugyanekkor egy mocskolással – és költséghatékonyan – meg lehetett volna tartani azt a népszavazást is, amelyben a hely lakói kinyilvánítják akaratukat arra vonatkozóan, hogy a Székelyföld autonóm fejlesztési-közigazgatási egységként fungálhasson. Mert a körvonalak ezúttal jól látszanak most is a fenti nyitóképen. Akár a többi történelmi régió is megtehette volna ugyanezt, hogy megmaradhassanak a kitakart határok, amelyeken belül évszázadokon át fejlődtek a közösségek Dobrudzsában, Bánátban, Máramarosban stb. Mindezzel felülírható lehetett volna… Majd máskor.

A 2007 óta működő fejlesztési régiók (fent), a hagyományos történelmi nagytájegységek (2) és az a változat, amelybe a Székelyföldet is beálmodjuk (3), illetve Aurel C. Popovici víziója (1906), amelyben egy közép-európai szuperállamot képzel el a megreformált Monarchián belül szövetségi kormányokkal, többnyelvűséggel és autonómiákkal – a halványzöld foltok autonóm német enklávékat jelölnek, amelyek azóta felszívódtak – a közben eltelt százhúsz esztendőben itt tobb állam jött létre, többfajta törésvonal működik ma is, a német közösségeknek pedig nagyjából annyi (4)

 

A Popovici-féle „Ausztriai Egyesült Államok” –  benne Székelyföld, jól körvonalazódó terület, amely ma is látszik, túélte a világégéseket és a rendszerváltozásokat

Most arról volt szó, hogy részei maradunk-e a demokrata-liberális Európának?

Az AUR a fasiszmus reinkarnációját hozta felszínre. Félő volt, hogy populista vezérük államelnökké avanzsál és majdhogynem korlátlan hatalom birtokosa lehet. Több országos határkörű intézmény élére nevezhet ki tisztségviselőket, ugyanakkor a haderő főparancsnoka, és így akár szervezetten vihetné anarchiába az országot.

Szerencsére több szarvashibát is elkövetett a kampány utolsó napjaiban – nem jelent meg a televíziós vitákon, körbeutazta Európát és marhaságokat nyilatkozott – , ezzel is bizonyítva, hogy nem rendlekezik államférfihoz méltó és illő műveltséggel, bölcseséggel, nincsenek semmiféle kvalitásai, választói tábora pedig a leginkább labilis, a könnyen befolyásolható gyökértelen, „blokker”, „poszt-proletár” réteg, amely akár az EU különböző országaiban, akár idehaza éljen, képes csőcselékként működni és bedőlni a demagógiának. A mértékadó/ mártéktartó közvéleménykutatások George Simiont 45, Nicusor Dant 55%-ra pozicionálták.

Az Állandó Választási Hatóság (AEP), ill. a Hotnews által készített világtérkép – a szavazatok összesítésekor derült ki, hogy Nicușor Dan 83 régióban nyert, ugyanakkor az AUR vezetőjét 11 nyugat-európai országban támogatták
Rendbontók egy franciaországi kisvárosban – Fotó: Ica Dinu/ Fb

Ez a prognózis nagyjából be is jött: hétfőn reggel, amikor idehaza és külföldön is összesítették a szavazatokat 46,40, illetve 53,60% lett a végeredmény. Simion hívei erősebbek voltak ugyan a diaszpórában – több államban is nagyobb arányban támjogatták az AUR-elnököt, mint a független Dant – , de a képzettebb/ polgárosodottabb kint élő románok is megmozdultak, azokban az országokban nyertek/ fordítottak, amelyekeben hosszabb ideje élnek és értékteremtő életmódjukkal beilleszkedtek a hagyományos demokráciákba (Kanada, Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália).

A honfitársaikat bántalmazó/ szidalmazó/ köpködő AUR-szimpatizánsok sok választókörbe szervezetten érkeztek, aggresszív és rendbontó viselkedésüket csak a helyi rendfenntartók beavatkozásával lehetett megfékezni. Nem meglepő, hogy ezek az alakok kísértetiesen hasonlítottak az Úzvölgyében randalírozó csőcselékre, annyi különbséggel, hogy ekkor nem lehetett a körükben pópákat és romániai köztisztviselőket látni.

Fotó: Hirmondo.ro (archív)

Célt ért az RMDSZ és az erdélyi magyarság

Annak ellenére, hogy Orbán Viktor elszólta magát, s mivel a mondanivalóját kiragadták az adott szövegkörnyezetből, az erdélyi magyar választók rövis ideig meginoghattak. A tájékozatlannak fogalma sincs arról, hogy neki mi a jó. Mivel számunkra az anyaország irányából jön a biztatás, sokan arra is gondolhattak, hogy a magyar minisztereknök „lát fantáziát Simionban”. Még szép, hogy láthatott. Főleg akkor, ha a továbbiakban tényező maradna Simion, partner a nemzetközi porondon. De mi – szerencsére – másképp érzékeltük, és emberi arccal rendelkező értelmiségit segítettünk az államelnöki pozícióba.

A székelyföldi megyék polgárai szavaztak a legnagyobb arányban Danra. „… a magyar választók zöme az RMDSZ ajánlásához alkalmazkodva Nicusor Dan független jelöltre adta voksát” – mondotta kiértékelő nyilatkozatában vasárnap este Kelemen Hunor szövetségi elnök. „Háromszéken, Gyergyóban, Csíkban, Udvarhelyszéken a tavaly decemberi parlamenti választásokon tapasztaltnál is magasabb volt a részvétel, ami azt mutatja, hogy a magyar emberek érezték a vasárnapi választás súlyát. Arra is felhívta a figyelmet, hogy „… a Székelyföld és Partium mellett Maros, Kolozs és Szilágy megyében is magas volt a választók jelenléte az urnáknál, ahol szintén nagy számban élnek magyarok. Ez azt mutatja, hogy az erdélyi magyarok felelősen viselkedtek, bele akartak szólni az államfőválasztás menetébe” – fejtette ki a továbbiakban.

Nem éppen, de majdnem nulláról indulunk a demokrácia-gyakorlás folyamatában. Sokat kell tanulniuk egymástól és hibáikból a romániai politikai tényezőknek, hogy hasonló helyzetek ne forduljanak elő.

Milyen érdekes: megint az RMDSZ bizonyította be az érettségét és a szavahihetőségét. Sajnos azonban ott van, ott liheg a sarkunkban az ezüstérmes AUR.

 

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb