Nem tudom, miért akart Nicușor Dan Románia elnöke lenni, de nehéz dolga lesz. Románia nem egy matematikai feladvány, aminek akár több megoldása is lehet. Románia a matematika tagadása, Bukarestben az 1+1 mindig annyi, amennyit az aktuális helyzet éppen megkövetel. Az utóbbi években olyan gyakran váltogatták egymást a különböző komponensekből összetákolt kormánykoalíciók, hogy az ember már meg se jegyezte az éppen regnáló miniszterelnök nevét.
De ha már matek: Simionra 5.339.039 választópolgár szavazott, ehhez a több mint ötmillióhoz hozzá kell adni Dan 6.168.696 szavazatából azokat is, akik nem Simion ellen, hanem a teljes román(iai) politikai elit ellen szavaztak.
Eléggé világossá vált, hogy a romániai választópolgárok többsége egyértelműen az eddigi konjunktúra ellenében nyilvánult meg. Márpedig a román parlamentben ugyanazok ülnek, mint tegnap. Ők kaptak most szekundát. Ettől még maradnak, mert jelenleg előrehozott választásokat tartani értelmetlen lenne.
Tehát a rendszer, amit le akarnak váltani, ott ül a parlamentben, a hivatalokban, minden kulcspozícióban.
Most lehetne elemezgetni mindenféle kereszttáblázatokat, a politikai elemzők minden bizonnyal meg is fogják tenni. A választási térképet nézegetve megint elvált Erdély és a Regát. A magyarlakta régiók ismét egységesen megmutatták elköteleződésünket egy jobb és élhetőbb Románia iránt. Sokadjára.


Hétfőre virradóra Románia nem lett jobb hely, de ami talán megnyugtató, hogy nem lett rosszabb. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester találó megfogalmazásában: Nicușor Dannal is nehéz lesz, de másképp lesz nehéz.
Ehhez kívánok a magyar érdekképviseletnek bölcsességet, az új államfőnek akaratot, magunknak pedig békésebb hétköznapokat.
Demeter Szilárd, író, publicista, filozófus, politikai elemző, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója