Az erdélyi és a magyarországi köztudatba 2019. júniusa óta bekerült az úzvölgyi események fogalma. De sajnos azt tapasztaltuk, hogy az emberek nagy része csak felületesen ismeri magát a helyszínt és a konfliktus valódi gyökereit. A történet önmagában is nagyon érdekes, benne van minden részlet, ami a magyar-román-székely történelmi kulturális kapcsolatrendszerben is jelen van. Úzvölgye a hétköznapi forgalomtól, közlekedési útvonalaktól távol helyezkedik el.

A megyehatárok sem mindig követték a korábbi országhatárt. Ezért is állandósult egy konfliktushelyzet, korábban Magyarország és Románia, ma pedig Hargita és Bakó megye között.
Ez a dokumentumfilm rétegenként hántja le és tárja fel az események mozgatórugóit. Székely diákok indulnak kirándulni a hegyekbe, hogy felfedezzék maguknak Úzvölgyét…
A Veréb a fecskefészekben (2023, 57′) című film a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósulhatott meg. Gyártó: Nemzeti Filmintézet (NFI). Készítették: Novák Lajos (rendező), Szabó Imre és Novák Lajos (forgatókönyvírók) ötlete alapján. Az utó- és az operatőri munkában közreműködtek: Tóth Ádám, Marossy Géza, Oláh-Badi Levente, Farkas Antal és Pinti Attila.
Kapcsolódó:
Úzvölgye – kronológia Hargita Megyet Tanácsa portálján
Szolgálatos uszítók az Úzvölgyében
Sepsiszéki Nagy Balázs honlapja

A kiadvány nem a szó hagyományos értelmében vett történelmi munka, és nem is történelemkönyv, ugyanis nem történészek, hadtörténészek értekeznek benne, szintetizálva a korabeli levéltári iratok, dokumentumok, visszaemlékezések tartalmát – bár Gottfried Barna történész, levéltáros tanulmánya a kor hadtörténetébe vezeti be az olvasót –, hanem tág teret enged a korabeli visszaemlékezések, naplójegyzetek, feljegyzések, valamint a helyszínen készült rajzok és fényképek közlésének. Valamennyien az események szemtanúi, résztvevői, szenvedő alanyai voltak. A kötet gerincét Sassy Csaba Háborús napló 1915–1918 című munkájának az Úz-völgyi eseményekre vonatkozó részei képezik. A képi anyagot Kövér Gyula festőművésznek a helyszínen készített rajzai biztosítják, ezt egészítik ki szervesen Meilinger Dezső festőművész alkotása, valamint a közgyűjteményekből és magánarchívumokból származó fényképfelvételek sokasága. A Gottfried Barna történész által jegyzett bevezető tanulmány segít abban, hogy összefüggéseiben megismerjük az Úz-völgyi történéseket. A kötet másik kuriózuma Tamás Sándor térképgyűjtőnek az Úz völgye térképészeti történetét ismertető, gazdagon adatolt és illusztrált tanulmánya. A kötet az Iskola Alapítvány Kiadó és a Háromszék Vármegye Kiadó közös gondozásában jelent meg 2021-ben, majd 2022-ben. Azóta a második kiadás is elfogyott. Antikváriumokban, webboltokban itt-ott még ma is fellelhető. Jót tenne a témának, ha románul, illetve világnyelveken is eljutna az olvasóhoz a becstelen és erkölcstelen „múltfoglalás” eme dokumenuma.

A hagyománynak megfelelően, az 1944-ben bekövetkezett szovjet támadás napjának évfordulóján, augusztus 26-án az Úz- völgyében ebben az esztendőben is [2022] megemlékeztek a két nagy háború során itt elesett katonákról. Az ünnepélyes főhajtás 12 órakor vette kezdetét a temetőkertben. Az egykor virágzó, a múltban két ország, jelenleg pedig Hargita és Bákó megye határán fekvő fűrésztelep, stratégiai fontossága következtében mindkét világégésben heves harcok színhelye volt. Bár Csíkszentmártontól 38 kilométer választja el, személyszállító járművel csak nagy kerülővel, Dormánfalva (Dărmăneşt) irányából közelíthető meg… Tovább
„Sírjaik fölött most muszáj mégis újra szólni…”
George Simion győzelme katasztrofális lenne
Nem csak Románia európai irányvonalát változtatná meg radikálisan, ha az AUR jelöltje lenne az államelnök és minisztereknököt állítva, fokozatosan átvenné az ország vezetését, a különböző hatalmi ágakat – ahogyan azt korábban mondotta Simion – , s amennyiben a parlament ezt nem fogadná el, anarchiához vezetne, de nagyobb hatással lenne Európa egészére is, sokkal ártalmasabb következményekkel, mint ahogyan azt most az átlagember, vagy akár Orbán Viktor gondolja – jelentette ki a Krónikának adott videóinterjúban Cristian Pîrvulescu politológus.