Megduplázta a Székelyföld megsegítésére összegyűjtött támogatást a kormány, az erről szóló kormányhatározatot csütörtökön írta alá Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő azt mondta, szerdán a magyarok 166 millió forintot gyűjtöttek össze Székelyföld megsegítésére, a kormány vállalta, hogy ugyanekkora összeget mellé tesz, most ez meg is történik.
A több mint 160 millió forint a közmédia Összetartozunk – Összefogás Székelyföldért című egész napos adománygyűjtő műsorában gyűlt össze szerdán.
Az MTI jelentése nyomán

Kapcsolódó
Hargita megye prefektusa, Petres Sándor szerint nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel. A román kormány területi képviselője az Agerpres jelentése szerint elmondta: a régi bányánál jelentkező kisebb beomlások azt mutatják, egyre bizonyosabb, hogy nem hirtelen szakad be a teteje. Hozzátette, hogy a hatóságok erre is felkészültek, és a védelmi intézkedések, kilakoltatások továbbra is érvényben maradnak.
Constantin Dan Dobrea, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) igazgatója aláhúzta: az egyre valószínűbb beomlás a régi bányánál történik, ahol 40 éve nem folyt kitermelés. A Korond-patak által elárasztott terület egyre bizonyosabb, hogy beomlik, mivel naponta jelennek meg új kráterek, vagy a régiek nőnek, de ez a lassú folyamat épp a hirtelen, egy darabban való beomlás veszélyét csökkenti.
A külföldi és hazai szakértők a Telegdy-bányában és a turisztikai részlegen összegyűlt sós víz eltávolítására keresik a megoldást, hogy ismét el lehessen kezdeni a termelést, és látogathatóvá tudják tenni a bánya ezen tárnáit. Hangsúlyozta: mindent megtesznek a két bányarész megmentése érdekében, mivel erre van esély, de hogy mekkora és mennyi idő kell hozzá, nem tudta megmondani, ugyanis folyamatosan változik a helyzet. Az igazgató szerint a felszínen nincsenek arra utaló jelek, hogy a két bányarésznél stabilitási gondok lennének, de a víz eltávolításakor arra is figyelni kell, hogy a beavatkozás ne okozzon nagyobb bajt, és ne veszélyeztesse a bánya szerkezeti stabilitását.
A prefektus kérte az embereket, ne reptessenek drónokat a sóbánya térségében, mivel ezzel akadályozzák a drónokkal is méréseket végző szakemberek munkáját.
Az állami tulajdonban lévő Salrom működtette parajdi sóbányába a múlt hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.
Az Agerpres jelentése, valamint a Parajdi Polgármesteri Hivatal közlése nyomán
EGYÜTT PARAJDÉRT ● ADOMÁNYGYŰJTÉS ● KÖZLEMÉNY
A parajdi sóbányát ért súlyos katasztrófa mélyen megrázta közösségünket. A helyi, országos és nemzetközi összefogás ereje már most is érezhető: magánszemélyek, vállalkozások és egyéb szervezetek jelezték segítő szándékukat. Parajd Község Önkormányzata ezúton is köszöni a szolidaritást, és hivatalosan is felhívást tesz közzé az adományok fogadására. A befolyó összegeket teljes egészükben Parajd község fejlesztésére fordítjuk. Az adományokat fogadó intézmény a Sóvidék–Hegyalja Turisztikai Egyesület – pénzbeli támogatásukat, kérjük, ehhez a szervezethez irányítsák.
ASOCIATIA TURISTICA SOVIDEK–HEGYALJA TURISZTIKAI EGYESULET
IBAN (RON): RO58CECEHR2743RON0316174
IBAN (HUF): RO79CECEHR27H2HUF0316185
Banca: CEC Bank
Cod SWIFT: CECEROBUXXX
Kapcsolattartó személyek:
Moldován László – 0040 721 931 760
Márton Zoltán Ernő – 0040 742 695 787
Ágoston Zsuzsánna – 0040 745 466 250
E-mail: sovidekiegyesulet@gmail.com
Köszönjük a támogatást, az együttérzést!
Parajd Község Önkormányzata