Három nagy teljesítményű motoros szivattyút helyeztek üzembe vasárnap Parajd környékén, miután a kiadós esőzések következtében ismét megnőtt a Korond patak vízhozama. A Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) tájékoztatása szerint két motoros szivattyút a parajdi sóbányánál, egyet Alsósófalván indítottak be a sóbánya alkalmazottainak kérésére.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) május 22-én 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozama ismét megemelkedett. A testület határozata a május 23. és a június 6. közötti időszakra vonatkozik.

FRISSÍTÉS (2.)
„Elvesztettük a csatát a természettel?”
A parajdi sóbányában május 5-én kezdődtek a problémák, amikor a heves esőzések nyomán a Korond vízszintje jelentősen megemelkedett és víz szivárgott be a tárnákba. A kitermelést és a turisztikai tevékenységet azonnal leállították, a hatósásgok pedig vészhelyzetet rendeltek el. Az azóta elvégzett helyreállítási munkálatok ellenére kedden ismét nagy mennyiségű víz zúdult be a tárnákba, miután a rendkívül heves és hosszan tartó esőzések nyomán a patak szintje megnőtt, az árral érkező hordalék pedig megrongálta a mederbe elhelyezett geofóliát, ami eddig megakadályozta a víz beömlését… Tovább
FRISSÍTÉS (1.)
Másodpercenként nagyjából ötven köbméternyi víz zúdul be a parajdi sóbányába, miután az elmúlt napok székelyföldi esőzései nyomán megduzzadt Korond-pataka elmosta a helyi civilek által ideiglenesen emelt védműveket és megsérült a védőfólia is. A már korábban észlelt beszivárgás miatt a hatóságok május elején helyi vészhelyzetet hirdettek, ezt tizenöt nap után meghosszabbították, és a bánya május hatodika óta zárva tart.
A helyiek körül sokan azt gondolják, a bánya vezetése, a helyi és országos hatóságok, valamint a kormányon lévő magyar párt, az RMDSZ nem kezelte súlyának megfelelően ezt a problémát, és ez is közrejátszott a tragédiában… Tovább

Korábbi jelentések:
A veszélyhelyzet alatt munkálatok zajlanak a bányában a vízszivárgások korlátozására, és tájékoztatják a lakosságot a helyzet alakulásáról. A létesítmény segítséget kap az eredeti állapotának helyreállításához. A sóbánya és a parajdi Só-szoros a veszélyhelyzet alatt nem látogatható.
A meteorológiai előrejelzések szerint Hargita megyében május 28-áig lehűlés, erős szél és sok eső várható, a csapadékmennyiség elérheti a 40-90 litert is négyzetméterenként.
Az Agerpres jelentése nyomán
Mi veszhet oda?