NagyvilágpolitikaVilág

Elméleti békeprojekt – A „nyugat-német modell” feltámasztása

Mire lenne jó?

Az Amerikai Egyesült Államok javasol egy ilyen felállást az ukrajnai konfliktus megoldására. Az ukrajnai háború végét követően francia-brit csapatok sorakoznának fel nyugat-ukrajnai helyőrségekben, miközben az orosz erők továbbra is ellenőrzés alatt tartanák a kelet- és dél-ukrajnai területeket – mondta Keith Kellog amerikai különleges megbízott a The Timesnak adott április 11-én adott interjújában.

Az Egyesült Államok ukrajnai és oroszországi különmegbízottja, Keith Kellogg 2025. február 20-án Kijevben találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, miközben az oroszok bombáztak, folytatták Ukrajna elleni támadásaikat – Fotó: Rruters/ Thomas Peter

Kellogg háború utáni javasolt megoldása megköveteli az ukrán csapatok számára, hogy kizárólagos ellenőrzést tartsanak fenn az ország két külföldi kontingens közötti területei, valamint a jelenlegi frontvonal körüli demilitarizált terület felett. Azt is elmondta, hogy az amerikaiak véleménye szerint a nyugati katonai jelenlét a Dnyeper folyótól nyugatra nem „provokálná” Moszkvát. Javaslatai arra utalnak, hogy Ukrajnának át kell adnia keleti területeinek egy részét, amelyet jelenleg Oroszország tart ellenőrzés alatt.

Az amerikai tisztviselő ezt követően kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem fog földi csapatokat telepíteni a békterv részeként. Ugyanakkor egy 18 mérföld széles demilitarizált övezetet is javasolt a jelenlegi kelet-ukrajnai kapcsolattartási vonal mentén.

A The Times publicistája megjegyezte, hogy Kellogg megjegyzései az egyik legegyértelműbb betekintést nyújtják Trump amerikai elnök Ukrajna jövőjére vonatkozó „víziójába” a tűzszünet tervezésében érintettek körében. Továbbra sem tisztázott, hogy az Egyesült Államok nyomást gyakorolna-e Kijevre, hogy adjon Oroszországnak további területet a moszkvai csapatok jelenleg elfoglaltakon túl.

Fotó: US Army – Media Directory to the CPA (2004)

Joseph Keith Kellogg Jr. (1944) nyugdíjas tábornok, aki az Egyesült Államok hadseregében több kiemelkedő pozíciót töltött be. A 82. légideszant-hadosztály parancsnokaként vált széles körben ismertté. Kellogg karrierje során részt vett több jelentős katonai műveletben, így a vietnámi háborúban, a Panama-invázióban és az öbölháborúban. 2024 novemberében Trump elnök-aspiránsként Kelloggot választotta ukrajnai és oroszországi különmegbízottjává. Kellogg 1961-ben a Long Beach Polytechnic High Schoolban szerzett diplomát. 1967-ben a Santa Clara Egyetem ROTC programján keresztül lépett be az amerikai hadsereg tisztikarába. Ott hadnagyként a gyalogsághoz osztották be. Ezt követően a hadsereg valamennyi tiszti szintjét végigjárta, és egészen az altábornagyi rendfokozatig vitte.mKatonai pályafutása során Kellogg különböző katonai továbbképzéseken folytatott tanulmányokat és képzési programokon vett részt. Ezek között szerepelt az Egyesült Államok hadseregének tiszttovábbképző főiskolája, valamint a Kansasi Egyetem. Kellogg később a US Army War College-on tanult vezetői szintű menedzsmentet és diplomáciát.

Miért javasolja az Egyesült Államok a „nyugat-német modellt” Ukrajnának?

Ahogy az ukrajnai konfliktus önmagában látszólag vég nélkül folytatódik, a Washingtonból érkező új, bár erősen ellentmondásos béketerv-előterjesztést diplomáciai körökben „tesztelik” és az kezd beszivárogni a közbeszédbe.

A „nyugatnémet modellt” valóban komolyan veszik amerikai politikai körökben. Ez az ambiciózus terv, amely a második világháború lezárása utáni idők politikatörténetéből, valamint Németország nyugati és keleti részének 1949 és 1990 közötti különállási majd – viszonylag békés – újraegyesítési folyamatából merít inspirációt, olyan forgatókönyvet ír elő, amelyben Ukrajna az ellenségeskedés megszüntetéséért és az esetleges biztonsági garanciákért cserébe hatékonyan átadná Ukrajna megszállt területeinek ellenőrzését.

Oroszország figyelemmel követi ezt a projektet, viszont a jövőbeli reintegráció lehetősége továbbra is hosszú távú, bizonytalan kilátásokkal kecsegtet. Washington és Kijev hivatalos nyilatkozatai azonban óvatosak, gondosan elkerülik egy konkrét terv közvetlen megerősítését.

Források: The Jerusalem Post, Mandiner.hu, Defenseromania.ro

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

"Ezt is ajánljuk"
Bezárás
'Fel a tetejéhez' gomb