A szerző két helyszínre viszi el tavaly megjelent – és az utánnyomást követően immár ismét kapható – regényét. Április 23-án, szerdán Budapesten, rá két napra, április 25-én pedig Békéscsabán találkozik olvasóival. A Magyarság Háza Irodalmi Szalon vendégeként Kalocsai Andreával beszélget, Békéscsabán pedig a Meseházban Józsa Péterrel tart közös szerzői estet, akinek a közelmúltban látott napvilágot/ nyomdafestéket Megtörtént látomások címmel az újabb prózakötete. Ez a típusú felállás nem más, mint közös/ kettős könyvbemutató, amelyet előszeretettel gyakorolnak újabban az Élő Székelyföld Munkacsoporthoz közelálló és más székelyföldi szerzők, illetve a kiadóik is.
Az első alkalom tehát 2025. április 23-án lesz: az „A boldogabb ember” című regényről Kalocsai Andrea, a közmédia műsorvezetője beszélget az íróval.
Időtartam: 60 perc
Ajánlott életkor: 12+
Magyarság Háza Galéria
1051 Budapest, Nádor u. 17.
2025. április 23. (szerda), 18:00

A részvétel ingyenes. Előzetes regisztráció javasolt: https://magyarsaghaza.net/events/magyarsag-haza-irodalmi-szalon-63/Kérik regisztrált vendégeket, hogy helyüket legkésőbb a meghirdetett kezdési időpont előtt húsz perccel foglalják el! Nem regisztrált vendégeiknek a fennmaradó szabad helyek függvényében tudnak helyet biztosítani. Helyfoglalás érkezési sorrendben.
Kérik a regisztrált vendégeket, hogy amennyiben mégsem áll módjukban az adott napon részt venni, úgy ezt a változást szíveskedjenek előzetesen írásban jelezni! (https://magyarsaghaza.net/kapcsolat/)
„A »boldogabb ember« archetípusa nem a Tisza mentéről származik, hanem a Székelyföldről. Simó Márton írásaiban – főleg a regényeiben – megszokhattuk, hogy azok olyan térben és időben zajlanak, keletkeznek, amelyek sokunk számára ismerősek. Nem Udvarhelyszék, se nem Csík-, Gyergyó-, vagy Háromszék, hanem egy elképzelt miliő, ahol Kadácsfalva közelében megtalálható egy Marosbecs nevű nagyobbacska város, de olyan települések is, mint Várhely, meg Oltpad. A regényhős több létező figurából keletkezett, s a szülőfaluja, Kőalja is ott van valahol, bejelölhető ezen az elképzelt vidéken. Ha már székely – még akkor is, ha »virtuális« –, akkor Ábellel is rokonítható a mai Gyurka” – írja a kötet szerkesztője, Nagy Koppány Zsolt.
„Egy elégedett és nyugodt férfi bukkant fel a látóteremben, aki tisztában van azzal, hogy kicsoda ő, hogy honnan jött, mit akar, mit kezd az életével. Tulajdonképpen megette már a kenyere javát – azt is mondhatnánk –, de korántsem zavarja a végesség biztos ígérete. Ahogyan a korábbi évtizedekben, most is tervei vannak, és tisztában van azzal, hogy mindenekelőtt, mindezek után, és közben, folyamatosan dolgozni kell” – olvassuk a kötet bevezetőjében a szerző vallomását.
A második rendezvény, a Józsa Péter íróval közös est, amikor „egymást moderálják és dicsérik az alkotók” helyszíne, Békéscsabán a Meseház lesz (Békési út 15-17), 2025. április 24-én, csütörtökön, 17:00 órától kezdődően.

„Mint az ipszilon. Két ága van felül, egy meg lent. egy betű. egy egység. egy ősi jel. Mondhatjuk azt, hogy három ága is van, bizony. De valójában csak kettő. az alsó, a gyökere vagy a szára, amiből szétágazik a felső kettő. ahol pedig találkoznak, az a központ, az origó, kiin- dulópont vagy a látható növekedés kezdete. Mint egy fa és a koronája. No, így vagyunk mi. Meg is fordíthatjuk ugyan, s akkor alul lesz a két ág. Így egy másfajta egységet mutat, bár belső rendje nem változik. és semmiben sem módosítja az ő mibenlétét. ettől még az, ami. Világunk is háromdimenziójú. az írás kettő. a papíron. Mégis abból a háromból jön. Hogy a kettőn át ismét hárommá váljék. az olvasóban. Így aztán a kötetben szereplő külön ciklus (az I-es) egy-egy történetén belüli három fejezet szabadon felcserélhető, bármilyen sorrendben olvasható. Minden formációban együtt alkotják az „ipszilon” hármas egységét.” – részlet a szerző előszavából.

Kérjük népszerűsítse ezt a két programot ismerősei körében, hogy senki ne szalassza el ezt a soha vissza nem térő alkalmat!
Élő Székelyföld Munkacsoport