Az Emma és a halálfejes lepke történetét eredetileg Peter Krištúfek (1973-2018) szlovák író, forgatókönyvíró, rendező (Látható világ – 2011) szerette volna vászonra vinni, és miután meghalt, Zuzana Mistríková producer kereste meg Iveta Grófovát, a film rendezőjét (Made in Ash – 2012, Little Harbour – 2017), hogy vegye át a filmet. Ő ezt meg is tette, mert mélyen megérintette a történet.

Peter Krištúfek (1973–2018) író és filmrendező volt, akinek karrierjét tragikus módon megszakította egy közúti baleset alkotói képességeinek csúcsán. Generációjának egyik legtermékenyebb szerzőjeként ismerjük, számos regénye jelent meg, köztük a Dom hluchého (A süketek háza, 2012), Szlovákia legrangosabb irodalmi díjának, az Anasoft Litera döntőseinek listáján, novelláskötetek; egy verseskötet, egy scrapbook, Atlas zabúdania (A felejtés atlasza, 2013), valamint számos televíziós dokumentumfilm és egy játékfilm, amelyek közül sokat irodalmi és filmes díjakra jelöltek. Utolsó regénye, a Lady Xanax, pán Snehulienka a ja (Lady Xanax, Mr. Snow White, and Me, 2018) posztumusz jelent meg. Hagyatékából rövid szövegek gyűjteménye készül kiadásra – írja róla a Litcentrum.sk
Az Emma és a halálfejes lepke – írja Csáky Pál Valami történik című jegyzetében a Felvidek.ma médiafelületén – valóban profi szinten megcsinált játékfilm, nem véletlen, hogy a Szlovák Filmakadémia ezt a filmet jelölte az Oscar-díjra, bár nem hiszem, hogy komoly esélye lenne a győzelemre, de már akkor is kivisz a világba egy kisebbségi, jórészt magyar történetet Szlovákiából. Négy nyelvet alkalmaz/kever a filmben, s mindez nem mesterséges játék, nem póz, hanem a nyelvek váltakozásának gyakran komoly dramaturgiai szerepe van, ez külön érték).
A történet Pozsonypüspökiben játszódik, s arról szól, hogy egy ott élő magyar nő, akinek a férje a szlovák hadsereg katonájaként ott maradt az orosz csatatéren, megpróbál rejtegetni egy zsidó kisfiút.
Olyan filmet nevezett most Szlovákia az Oscar-díjra, amellyel szembenéznek az ország II. világháborúban elkövetett bűneivel. A nácikollaboráns Hlinka-gárda portyázásainak idején nem volt jó zsidónak, magyarnak, csehnek sem lenni, a mindenfelől támadó csizmák, egyenruhák és fegyverek a feszültség olyan koncentrációját hozzák létre a magyar–szlovák faluban, amit még a nézőtéren ülve is érzünk. Ám a szlovák–cseh–magyar koprodukcióban készült Emma és a halálfejes lepke című film nem lenne ennyire megrázóan hiteles a főszereplő, Borbély Alexandra alakítása nélkül.

Trailer de The Hungarian Dressmaker — Emma és a halálfejes… (HD)
A filmben többször látunk olyan képsorokat – írja Sümegi Noémi – , amelyek az álom, a képzelet és a valóság határán mozognak, és a mű a végén sem ad egyértelmű lezárást. A valós történeten alapuló filmben a kisfiú további sorsáról nem értesülünk, de úgy tudni, hogy később mindezt ő maga mesélte el… Tovább

A többnyelvűség az egyetlen fegyverem és a legnagyobb kincsem – Borbély Alexandra interjúja
Az alkotás szlovák–cseh–magyar koprodukció, a magyar koprodukciós partner a Campfilm. A filmet a MOL – Új Európa Alapítvány támogatásával a Filmsquad forgalmazza. Magyarországon február 8-tól vetítik a mozikban.