Közkedvelt figurája volt a székely anyavárosnak Karácsony Ernő (1968-2015), aki már középiskolás korában kitűnt rajztehetségével, festői képességével – 15 éves korában volt az első kiállítása – , hogy aztán rövid, de kalandos életútja során eljusson munkáival az ország és Európa legkölönbözőbb kiállítótermeibe. Többezer alkotása van galériák és magángyűjtők birtokában. Ez a mostani kiállítás kísérletet tesz arra, hogy – már amennyire lehetséges – átfogó képet nyújtson a tárlatlátogató számára.

A Magyar Kultúra Napjához kapcsolódó rendezvények sorozatában került sor Karácsony Ernő „valamelyest” retrospektív kiállításának megnyitójára, abban a teremben, ahol annak idején – valamikor az 1980-as évek elején – talán 1983-ban elkezdődött a művész általunk is követhető életútja. Édesapja – Karácsony László – és nagybátyja – Karácsony János – volt példakép számára, mesterei Maszelka János (1929-2003) és Ipó László (1911-1991) voltak, illetve nagy hatással volt rá az akkor pályája kezdetén járó Biró Gábor (1955).

A figuratív és a non-figuratív ábrázolás között kellett döntenie, s belátta, hogy számára a szürrealista látásmód a leginkább megfelelő, amely által „kivetítheti” a belső víziókat. Vannak jól elkülöníthető alkotói korszakai, amelyek képméretben, színhasználatban különböznek ugyan, de a tematika mindvégig a választott pászmán marad.
Ezeket a fontos részleteket említette Marosi György ügyvéd, műgyűjtő, Ernő barátja, akivel számos alkalommal lehetett egyazon társaságban. Ugyancsak személyes élményeket osztott meg Simon Mária-Tímea a művelődési ház igazgatója – középiskolás korában ismerhette meg Ernőt, akinek „félt” a képeitől, a borzongató szépségtől, amelyeket tükröztek, Dimény-Varga Fanni fiatal művészettörténész pedig egy másik generáció, az „utókor” szemszögéből vizsgálva beszélt a kiállított munkákról. Bágyi Bencze Jakab költő erre az alkalommal írt versével tisztelgett Ernő emléke előtt.

Hogy a székely anyaváros nem feledkezett a tíz éve elhunyt festőről, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy zsúfolásig megtelet a Művelődési Ház koncertterme, amely az elmúlt bő hatvan esztendőben oly sok kulturális programnak volt a helyszíne. Ezen túl pedig sokan idéztek fel Ernőhöz kapcsolódó élményeikből, újságolták, hogy maguk is rendelkeznek egy-két-három, esetleg még több alkotásával.
A Karácsony Ernő-emlékkiállítás a következő két hétben, 2025. január 31-ig lesz megtekinthető.
Írásunk a továbbiakban frissül!
Kapcsolódó
Karácsony Ernő munkái az Operaház Vörös Szalonjában – Budapest (2001)