A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Központtal közösen szervezte meg a kultúrigazgatók, művelődésszervezők, a közművelődésben szerepet vállaló civil szervezetek képviselőinek szakmai találkozóját Gyergyóalfaluban 2024. november 19-én, kedden.
Ennek a rendezvénynek a célja, hogy a vidéki környezetben élő kultúrigazgatók, kultúrfelelősök és művelődésszervezők, a közművelődésben érintett civil szervezetek képviselői rendszeresen, legalább évente egyszer találkozhassanak. Ezzel lehetőséget biztosít a Hargita megyei szakemberek számára, hogy megismerhessék a munkába újonnan bekapcsolódókat, a résztvevők pedig alaposabban megismerkedhetnek egy-egy vidék közművelődésével.
A korábbi években Székelyudvarhely, Nagysolymos, Szentegyháza, múlt évben pedig Zetelaka volt a rendezvény helyszíne. Az eddigi tapasztalatok szerint minden ilyen találkozó hozzájárul a szakmai kapcsolatok ápolásához, alakításához és a közművelődési szakemberek szakmai tapasztalatának gazdagítását szolgálja, ugyanis a résztvevők röviden beszámoltak éves munkájukról, új programjaikról, tervezett rendezvényeikről. A példásan felújított gyergyóalfalvi intézmény székhelyén György Botond kultúrigazgató köszöntötte a résztvevőket, majd a község polgármestere, Gáll Szabolcs üdvözlő beszéde hangzott el. Biztató szavait követően Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont vezetője szólt a jelenlévőkhöz, kiemelve a vidéki közművelődési szakemberek munkásságát.
Ezt követően a résztvevők rövid beszámolója következett. Majd felkért előadók tartottak részletes ismertetőt településük kulturális életéről, saját munkájuk megszervezéséről, nem hallgatva el gondjaikat sem, de a kiemelkedőnek tartott eredményeikhez kapcsolódó tapasztalatokat is megosztották társaikkal.
Nagy Zsuzsa Gyergyóújfalu kulturális élete címen jellemezte a községe hagyományait, és összegezte a világjárványt követő időszak eredményeit, kiemelve a térségbeli együttműködéseket is. György László A közművelődés mindennapjai Szentegyházán címmel mutatta be több évtizedes munkásságát, a szentegyházi Gábor Áron Művelődési Ház évente ismétlődő főbb renndezvényeit, illetve a néptáncosok, színjátszók, betlehemezők stb. csoportjaival folytatott közös munkát. Végül a házigazda György Botond zárta az előadók sorát. A Gyergyóalfalvi Petőfi Művelődési Központ tevékenységének bemutatása során nem csupán a közösségi helyeket (művelődési ház, galéria, foglalkoztató központ) jellemezte, hanem Hargita megye élvonalába tartozó tevékenység szervezési, gazdasági oldalát is.
A kérdéseket, hozzászólásokat követően a megyei fenntartású közművelődési intézmények jelen volt vezetői, a csíkszeredai székhelyű Hargita Megyei Kulturális Központ részéről Ferencz Angéla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központtól Kolcsár Béla igazgató, meg a szervező Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont (Székelyudvarhely) vezetője, Bartalis Izabella ismertette rövid, hogy éves programjaiknak milyen kapcsolódási pontjai vannak a községi intézményekkel.
A találkozó lehetőséget adott a térség közművelődési életének áttekintésére, információkat kínált az egyes településen beindított, megvalósított programokról is. A Hargita megyei érdekelteknek a részvétel ingyenes volt. Befejezésül az alfalvi művelődési házat, majd a foglalkoztató központot járták be a résztvevők.
Balázs Ödön felvételei
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont közlése nyomán