E riportsorozat megírásának egyik célja, hogy bemutassa az érintett települések mai gazdasági és társadalmi helyzetét, a rejtett potenciált, a most zajló folyamatokat, illetve a közeljövőre vonatkozó terveket. Minden egyes települést az önkormányzatok és az egyházközségek, a helyi vállalkozások és intézmények szintjén, illetve a civil berkekben zajló közösségépítő munka szemszögéből is vizsgál, figyelve arra, hogy rávilágítson a szellemi és az épített örökségre. Mert a településkép önazonosságunk szerves része.
A szerző az elmúlt évtizedben több alkalommal is próbálkozott azzal, hogy fórumot teremtsen a népi építészet hagyományainak Székelyföld-szerte, és igyekezett tudatosítani a régi formák megőrzésének fontosságát. Több-kevesebb sikerrel meg is fogantak a kísérletei.
Olykor könnyedén együtt tudott működni a „helyi erőkkel”; máskor pedig a hivatalok elzárkóztak az adatszolgáltatástól és a magától értetődő kreatív együttműködéstől, de mindig kereste a módját annak, hogy megszólítsa a közösségeket – a történelmi egyházak képviselőit, a helyi civilszervezeteket, a vállalkozókat, a lokálpatriótákat, az elszármazott vagy helyben élő értelmiségieket –, hogy segítsenek az összkép felmutatásában.
„A riportok komoly könyvészet tanulmányozása, alapos levéltári és múzeumi tájékozódás mellett készültek, kiegészítve kapcsolódó grafikákkal, régi és új fotókkal. Így a sorozat egyik fő erőssége, hogy a leírtakat vizuálisan is hangsúlyozza, összehasonlítási alapot teremtve ahhoz, hogy ráébredjünk egyéni és közösségi tévedéseinkre, talentumaink és javaink folytonos pazarlására. Mert jó lenne úgy átadni forrásainkat és azok vidékét az utánunk következőknek, hogy látható módon megmaradhasson a karakter, s benne egy olyan jövendő kontúrja, amely, nem holmi üzemanyagfeltő-állomások vagy kozmopolita bevásárlóközpontok járuléka, s nem az a vidék, amely elszenvedi a mai trend eurómilliókban, betonban és acélban kifejezett projektjeinek hatását, hanem tudatosan és organikusan a miénk” – olvasható a könyv ajánlójában.
Az első kötet hosszas szerkesztési folyamat eredményeként jött létre B5-ös (160×240 mm-es) méretben, 424 oldalon, matt fóliával ellátott, füles kartonborítóval, többszáz színes fotóval és grafikával. A történelmi Udvarhelyszék további településeiről, azok mai állapotáról és építészeti képéről a következő év elején megjelenő második kötetben olvashatunk. A terepbejárás és a dokumentálódás Erdővidéken és a Kis-Küküllő mentén is elkezdődött, úgyhogy a következő időszakban az olvasó találkozhat majd újabb kötetekkel is, amelyek igyekeznek átfogni a tágabban értelmezett Székelyföld minden régióját.
Az első kötetbemutatóra Székelyudvarhelyen fog sor kerülni a következő hetekben, még a karácsonyi ünnepkör előtt.
Ez a munka nem jöhetett volna létre néhány önzetlen és segítőkész szakember hozzájárulása nélkül, akik bíztak a szerző elszántságában. A nyomdai kivitelezés költségeit pedig a székelyudvarhelyi Arkum Alapítvány biztosította.
Az utazások és a helyszínbejárás kiadásait a Communitas Alapítvány és a Bethlen Gábor Alapkezelő kisebb volumenű támogatásai fedezték a 2018 és 2022 közötti időszakban.
Köszönjük a segítségnyújtást és a bizalmat.