Székelyudvarhely – Díszpolgári címeket és Pro Urbe-díjakat adtak át
Közlemény
Augusztus 20. a magyar államalapítás és államalapító Szent István király emlékének ünnepe, amely minden esztendőben Székelyudvarhely meghatározó kulturális eseménye. Ebből az alkalomból a székelyudvarhelyi önkormányzat idén két díszpolgári címet adományoz, illetve három Pro Urbe-díjat ad át a város életének meghatározó, hírnevének öregbítésében fontos szerepet vállaló személynek.
A díjakat augusztus 20-án, délben, a Városháza Szent István termében adták át.
Balázs Ferenc cserkészvezető, fotográfus, pedagógus a romániai magyar cserkészmozgalom újraindításában betöltött meghatározó szerepéért, illetve fotográfusi és fotóklubvezetői tevékenységének elismeréseként részesült Pro Urbe-díjban.
Székely Zoltán fizikatanár, aki a Tamási Áron Gimnázium kivételes és egyedi pedagógusaként életcélul tűzte ki a fiatalok érdeklődésének a felkeltését a fizika iránt, rendhagyó előadások, bemutatók, kísérletek révén, és diákjait inspirálja, mentorálja, rangos versenyeken, vetélkedőkön egyengeti útjukat, tanári tevékenységének elismeréseként Pro Urbe-díjban részesült.
Szabó János szobrai nem csak méreteikben, de belső arányaikban és összegző, sommázó formavilágukban is monumentálisak, egyediek; szobrászművészi tevékenységének elismeréseként post mortem Pro Urbe-díjban részesült.
Ilyés Ferenc kézilabdázó, aki Székelyudvarhely szülötteként a magyar kézilabdázás fontos szereplőjévé vált, és kimagasló sporteredményeket ért el különböző klubok színeiben és a magyar válogatott tagjaként, illetve a Magyar Kézilabda Szövetség elnökeként tovább folytatja a sportág felvirágoztatásáért végzett munkáját, tevékenységének elismeréseként Székelyudvarhely díszpolgára elismerést vehetett át.
Eötvös Péter zeneszerző és karmester, aki Székelyudvarhely szülötteként jelentős zenei pályát járt be, sikeres zeneszerzőként, rendhagyó zenepedagógusként, kiváló karmesterként, és a 20-21. század egyik legismertebb kortárs operaszerzőjeként jegyzik, s a zenei élet egyik legjelentősebb és legbefolyásosabb személyiségeként tekintettek rá, tevékenységének elismeréseként post mortem Székelyudvarhely díszpolgára címben részesült. Az elismerést özvegye vehette át.
Az Új Kenyér Ünnepe
Ugyancsak a magyar államalapítás emléknapján, este 7 órától tartották a Márton Áron téren az új kenyér ünnepét, amelyen történelmi egyházaink lelkipásztorai mondottak áldást.
A rendezvényen közreműködött Kásler Magda, a Maros Művészegyüttes énekese, valamint a Kékiringó Néptánccsoport és anna zenekara. A kenyérszentelést követően a helyszínen meg lehet kóstolni a felajánlott kenyereket.
Köszönet illeti a Bachus, a Bocskor, a Dobói, a Gál Balázs, a Harmopan Rt., a Napsütötte, a Rip Rop és a Vidéki Pékségeket a nagylelkű felajánlásért!
Jubiláló házastársak köszöntése
Az ünnepi programsorozathoz kapcsolódóan augusztus 19-én köszöntötték a jubiláló házasokat, akik 25, 50, 60, illetve még több éve kötötték össze az életüket.
Az ünnepi eseményeket este a Maros Művészegyüttes produkciója és tűzijáték zárta.
A szabadtéri eseményekről Farkas Antal kollégánk készített videófelvételt:
A felvételeket Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala bocsátotta rendelkezésünkre