Várféle avató Nagygalambfalván
Új objektummal gazdagodott a község
Kétnapos rendezvénysorozattal avatják Nagygalambfalva Székelyudvarhely felőli bejáratánál, a Bánatos királylány kútja környezetében, a helyi ötlet alapján és helyi erőből létrehozott Várfélét.
A falu határában, a Várfele dűlőben valóban ott vannak egy középkori földvár maradványai, de az nem látványos, különösebb legendárium sem fűződik hozzá. Viszont a tavaly felújított csorgó és környezete, Kányádi Sándor emléke és munkássága előtt is tisztelegve, A bánatos király kútja nevet kapta.
A község vezetői elhatározták, hogy ezen a helyen, amely a sportpályák közelében található – és a továbbiakban fedett multifunkcionális csarnokkal, illetve uszodával fog bővülni – egy testi-lelki felfrissülésre, oktatásra alkalmas központot hoznak létre. Kis halastavat álmodtak és tornyot, amely kilátóként, illetve múzeumként is üzemeltethető, illetve elhelyezhetők olyan installációk, amelyek a környékhez fűződő mondakörhöz, a Kányádi-életműhöz kötődnek, és így akár jól bejáratott helyszínné válhat a környékbeli oktatási intézmények számára „iskola másképp” programok vagy egyéb rendezvények, vetélkedők megtartására. A visszatérő jelleggel megszervezendő fesztiválok pedig minőségi programokat, maradandó élményt kínálhatnak minden generáció számára.
Gyerkó Levente polgármester felvázolta tavaly ilyenkor ezeket az elképzeléseket Gyöngyössy János történeti grafikusnak, aki hamarosan elkészítette a művészi látványtervet. Érkeztek aztán az építészetben jártas szakemberek és megfelelő műszaki szaktudással állították össze a kivitelezési folyamatokat és azok anyagigényét.
Az volt az alapelv, hogy az építmény stílusosan foglalja magába a régi székelyföldi templomvárak, várkastélyok, középkori erődítmények formai jegyeit, és olyan helyben is fellelhető anyagokból készüljön, amelyeket eleink használtak itt évszázadokkal ennek előtte. Ehhez a helyi tanács, a közbirtokosság, itt élő vagy innen elszármazott vállalkozók biztosították az anyagiakat, a munkálatokat pedig nagygalambfalvi ácsok és kőművesek irányításával a falu lakói végezték kicsitől nagyig, fiataltól idősebbig, nők és férfiak vegyesen, ki-ki tehetsége és képessége szerint.
Az eseményeket mi is igyekeztünk követni, többször kint jártunk a helyszínen. Írtunk az eseményekről a Háromszék nyomtatott kiadásában és elektronikus felületein – Tettek nyomán megvalósuló álmok – , illetve a Hargita Népében és a saját portálunkon: Épül a Várféle. Láttuk, hogy olyan kalákaalkalom is volt, amikor kétszáz önkéntes vett részt az építkezésben. Egy adott pillanatban azt mondta Gyöngyössy mérnök, hogy: „- Ez igen! Ma már bánom, hogy annak idején nem itt vásároltam házat, s nem költöztem Nagygalambfalvára! Mert öröm látni ezt a sok álmodni merő és szorgalmas embert!” Valóban örvendetes.
Úgyhogy elérkezett a Várféle felavatásának pillanata. Két napon át biztosítanak majd mindenki számára programokat a szervezők:
Május 20., szombat
10.00 órakor – Megnyitó
12.00 órakor – Történelmi bemutató és csata
15.00 órakor – Vívóverseny
19.00 órakor – Heinzinger Miklós (Mika) koncertje
20.30 órakor – Közös máglyagyújtás;
Közben – egész nap 10.00 és 18.00 óra között – tematikus programok: kovácsműhely, festőműhely, textilműhely, éremkészítés, látványkonyha, élő haditáborok, vásár;
Május 21., vasárnap
10.00 – 12.00 között – Megtekinthetők a haditáborok és a műhelyek.
Résztvevők – Csongrádi Köböre és Lovasharc Hagyományőrző Egyesület, Sárospataki Lovagok Egyesülete, Kolozsvári Holló Egyesület, Iloncsuk Szabadcsapat, Bajvívó Magyarok Hagyományőrző Sportegyesület, Arany Griff Rend, Középkori Szabad Karaván.
A szervezők a további programpontokra, illetve az esetleges változásokra a következő napokban külön publikációkban hívják majd fel a figyelmet.
Minden kedves érdeklődőt sok szeretettel várnak!
A külön meg nem jelölt képeket a szerző készítette