Az amerikai űrügynökség, a NASA bemutatta azt a négy űrhajóst, akik 2024 végén vagy 2025 elején megkerülik majd a Holdat, írja a BBC. Ők négyen nem fognak leszállni a Hold felszínére, de a küldetésük majd megalapozza a későbbi küldetéseket.
Christina Kochot, Victor Glovert, Reid Wisemant és Jeremy Hansent, három amerikai és egy kanadai űrhajóst a texasi Houstonban mutatták be. A leghosszabb női űrrepülés világrekordját tartó Koch az első nő, Glover pedig az első fekete űrhajós lesz a Hold-missziók történetében, korábban a legénység mindig fehér férfiakból állt. A kanadai Hansen kivételével mind többször jártak az űrben.
Wiseman lesz a parancsnok, Glover az űrhajó pilótája, Koch és Hansen pedig a misszió specialistáiként vesznek részt a küldetésben. A bejelentés után egy kemény kiképzési időszak következik, ami alatt felkészülnek az űrutazásra.
A BBC szerint ők négyen lényegében az Apollo-8 által végrehajtott 1968-as küldetést ismétlik meg 55 évvel később. A két misszió közötti leglényegesebb különbség a NASA Artemis-programja számára fejlesztett 21. századi technológiában mutatkozik meg.
A NASA tavaly végezte el a Space Launch System elnevezésű, újgenerációs holdrakétája és a hozzá tartozó, Orion űrkapszula tesztelését még legénység nélkül. Ez volt az Artemis-1 küldetés, amely 25 nap alatt kerülte meg a Holdat és tért vissza a Földre.
Az Artemis-2 küldetésre induló négy űrhajós az Orion kapszulában kerüli majd meg a Holdat, útjukat körülbelül tíznaposra tervezik.
Utoljára az Apollo-17 legénysége járt a Holdon 1972-ben. Először pedig az Apollo-11 űrhajósai landoltak 1969-ben.
A Holdra fél évszázad után az Artemis-3 küldetés legénysége jut majd el újra, de várhatóan csak legalább 12 hónappal az Artemis-2 hazatérése után, írja az MTI.
Kapcsolódó
Ember a Holdon – dokumentumfilm – magyar felirattal