A Nemzeti Filmintézet és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával dokumentumfilm készült az 1918. december 1-én tartott „egyesülési nemzetgyűlés” százéves évfordulóján. Rögzítették a román többség által szervezett ünnepségeket, majd felvételeikhez hozzárendelték a téma kapcsán megszólaló magyar és román történészek, közéleti személyiségek véleményét is.
A film alkotói – Margittai Gábor és Major Anitta – megszólaltatják Gudor András református lelkipásztort és Marton József gyulafehérvári teológusprofesszort, akik arról beszélnek, milyen nehéz egyben tartani a szórványmagyarságot, Megszólal továbbá Valer Moga román történész, a gyulafehérvári 1918. December 1. Egyetem oktatója és Tudor Rosu román történész, a téma szakavatott kutatója, gyulafehérvári helytörténész. Egyikük a hagyományos román narratívát mondja fel, a magyar birodalomban elnyomott nemzetiségek elszakadási vágyáról beszél, másikuk pedig racionalitással ragadja meg a kérdést, és elsősorban Erdély gazdagságát látja a román egyesítő igyekezet fő okának. Soós Zoltán történész, Marosvásárhely polgármestere a Romániára maradt kulturális örökség sorsáról beszél. Kifejti véleményét, az azóta elhunyt Szőcs Géza költő, politikus is, aki arról beszél, milyen nehézségekkel járt a kilencvenes években a magyar érdekképviselet megszervezése. A 2018-as centenáriumi eseményeket rögzítő dokumentumalkotás megrázó erővel mutatja be a magyar–román közös múlt és közös jelen ellentmondásait.
A Magyar Nemzet közlése nyomán
A filmet vasárnap – magyar idő szerint! – 11.05-kor mutatja be a Hír TV.
Amennyiben sikerül élő linket találnunk, vagy rendelkezésre áll valamelyik archívumban/ videómegosztón a szabadon visszanézhető változat, arra hamarosan felhívjuk követőink figyelmét.
Kapcsolódó
Fráter Olivér: Erdély román megszállása 1918-1919
Tudósítás az 1918. december 1-jei gyulafehérvári román népgyűlésről
Gyulafehérvár ellen tiltakozott a kolozsvári ellen-nemzetgyűlés