Életének 89. évében elhunyt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus, a romániai magyar irodalom egyik legjelentősebb értelmezője, a transzilvanizmus fogalmának és az erdélyi irodalom eszmei hagyományának következetes gondozója.
Budapesten született 1936. június 12-én, de életútja Erdélyhez kötötte. Láng Gusztáv különösen fontosnak tartotta a regionális értékek irodalmi megőrzését és továbbörökítését. Egyik legnagyobb hatású monográfiáját Dsida Jenő költészetéről írta.
Munkásságát több elismeréssel jutalmazták, a többi között József Attila-díjjal, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével, a Cs. Szabó László-díjjal, és E-MIL nagydíjat is kapott.
„Nemcsak egy kivételes irodalomtörténészt veszítettünk el, hanem egy olyan embert is, aki mindig tudta, mit jelent közösségben gondolkodni, irodalommal otthont építeni. Azok közé tartozott, akiknek nem volt mindegy, hogyan olvasunk, mit értünk meg – és mit hagyunk örökül. Egy világos elme és érzékeny szellem távozott” – így búcsúzik Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Láng Gusztáv 1936-ban született Budapesten. Szatmárnémetiben végezte a középiskolát, majd Kolozsváron szerzett magyar szakos tanári diplomát a Bolyai Tudományegyetemen 1958-ban. 1957 és 1959 között az Állami Irodalmi és Művészeti Kiadónál dolgozott, 1959-től 1984-ig a Babes-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarának kolozsvári egyetem magyar tanszékén tanított; 1967-től XX. századi magyar irodalmat adott elő. 1984-ben áttelepült Magyarországra, ahol szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola magyar irodalom tanszékvezető tanára lett. Élete utolsó szakaszában Táplánszentkereszten élt, ott hunyt el szombaton, 2025. április 12-én.
Irodalomkritikai cikkei, tanulmányai a Korunk, az Utunk és az Igaz Szó című lapokban jelentek meg. A Nyugat első nemzedékének költészetéről és erdélyi szerzők műveiről írt hosszabb dolgozatokat és köteteket. Babits Mihály, Tóth Árpád, Kosztolányi Dezső, Ady Endre, Nagy Lajos munkásságának kiváló ismerője volt; Dsida Jenő hátrahagyott jegyzeteit és kéziratait gondozta, műveinek kritikai kiadását rendezte sajtó alá, Ady Endre publicisztikai írásainak avatott ismerője gondozója volt.
A keze alól kikekült középiskolai tankönyvekből és egyetemi jegyzetekből diákok generációi tanulhattak Erdély-szerte. Kántor Lajossal (1937-2017) közösen írta meg a Romániai magyar irodalom 1945–1970 című munkát, amely máig alapműnek számít a szakmában. 1984-ben Magyarországra költözött, Szombathelyen, a Berzsenyi Dániel Főiskolán dolgozott tanszékvezetőként.
A Maszol.ro, a Kultura.hu és az Index.hu közlése nyomán