Kárpát-medenceképzőművészetkiállításKultúra

A 110 éve született Kós András szobrászati életmű-kiállítása

Közlemény

A székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy nagy tisztelettel várja a székelyudvarhelyi érdeklődőket január 23-án, csütörtök délután 5 órára a Kossuth Lajos utcai Képtárba a Kós András 110 című életmű-kiállítás megnyitójára.

Ez alkalommal Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda részéről köszöntő beszédet mond Both Hajnal konzul, a kiállítást megnyitja: Kolozsi Tibor szobrászművész, a Barabás Miklós Céh (BMC) elnöke, továbbá drd. Szebeni Zsuzsanna színháztörténész, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője és Kós Katalin, a művész lánya, a hagyaték gondozója. Közreműködik: Haáz Márton fuvolaművész. Házigazda: Miklós Zoltán múzeumigazgató.

A kiállítás anyagát a Carola Egyesület közreműködésével állította össze drd. Szebeni Zsuzsanna színháztörténész, dr. Portik Blénessy Ágota művészettörténész és Kós Katalin, a Kós András-hagyaték kezelője, akik a 110. évfordulóra egy 120 oldalas, három nyelvű Kós András katalógust is szerkesztettek. A megnyitó eseményen bemutatják ezt a Portik Blénessy Ágota és Szebeni Zsuzsanna jegyezte katalógust, illetve a művész által írt és illusztrált Élet és rajz című, másodszorra kiadott életrajzi könyvét.


Fotó: BMC

Kós András (1914-2010) Sztánán született Kós Károly építész és író fiaként. Elemi és középiskolába Bánffyhunyadon és Kolozsváron járt, ahol a Református Kollégiumban érettségizett. 1938-ban az akkoriban Temesváron működő Szépművészeti Akadémián szerzett rajztanári oklevelet. 1939-ben alkotásaival már jelen volt a kolozsvári Barabás Miklós Céh fiataljainak a kiállításán. 1940-től Kolozsváron lakott, ahol rajztanárként kezdte pályafutását, majd színházi díszlettervezőként dolgozott és a Magyar Színművészeti Intézet rendező szakos tanára volt, 1950–1980 között pedig a Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola tanszékvezetőjeként dolgozott nyugalomba vonulásáig. Jakobovits Miklós Munkácsi-díjas festőművész 1979-ben úgy nyilatkozott Kós Andrásról, mint aki „a mai európai szobrászat egyik legnagyobb alakja”.


Az emlék-kiállítás anyagát igencsak jelentős alkotások képezik, bekerültek a művész által válogatott és a Farkas utcai református templomnak adományozott szobrok, valamint a család gondozásában lévő alkotások. Megtekinthetőek a kolozsvári Művészeti Múzeumtól, valamint néhány magánszemélytől kölcsönzött alkotások is. A tárlat számos, a művész családjában fellelhető személyes tárggyal teljesedik ki. A kiállításszervezéssel párhuzamosan futó hagyatékfeldolgozásnak köszönhetően a kurátorok a művész grafikai anyagából is egy jelentős merítést tárnak a nagyközönség elé. A kiállítás érdeme, hogy Kós András közismert alkotói portréja mellett az életpálya kevésbé ismert motívumait, aspektusait is megvilágítja különböző, rég nem látott, vagy mindeddig kiállításon nem szereplő műalkotások, tárgyak, valamint archív fotók révén.

A Kolozsváron és Sepsiszentgyörgyön már bemutatott emlék-kiállítás anyaga Székelyudvarhelyen egy különleges művel teljesedik ki a Haáz Rezső Múzeum gyűjteményéből: Kós András egyik fiatalkori gipszportréjával, amelyet a székelyudvarhelyi születésű, ám fiatalon elhunyt Olajos István képzőművészről, egykori pályatársáról mintázott.

Szeretettel várnak minden kedves érdeklődőt Székelyudvarhelyen a Kossuth utca 42. szám alatti Képtárba csütörtökön, január 23-án.

A megnyitót követően a tárlat február 24-ig tekinthető meg hétköznapokon 9–16 óra között.

Kapcsolódó

Az RTV Kolozsvári Stúdiójának tudósítása a vándorkiállítás első helyszínén, a Kolozsvári Szépművészeti Múzeumban, a Bánffy-palotában tartott kiállítás megnyitásakor készült 2024-ben:

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb