CivilszféraEgyházÉlet-módképzőművészetközösségépítésKultúraNéprajzNéptáncSzékelyföld

A népviseletbe öltözött sóvidékiek Korondon gyűltek össze – FRISSÍTVE!

Az elmúlt évek során kialakult forgatókönyv szerint alakult ez a program is. Szombaton, 2024. szeptember 28-án, délelőtt 10 órától 10:45-ig tartott a küldöttségek fogadása és regisztrálása. Vendégül láthattuk Siklód, Szolokma, Makfalva, Kibéd, Sóvárad, Parajd, Alsósófalva, Fenyőkút, Atyha és a házigazda, Korond küldöttségeit. Majd miután megtörtént a 120 fő regisztrálása, szervezetten, négyes sorokban vonult fel a színpopás népviseletet magán hordozó tömeg a római katolikus templomhoz.

Ezalkalommal Ft. Adorján Imre, az atyhai plébános és Demeter Erika, a korondi unitárius tiszteletes-asszony végezte az ökumenikus szertartárst. Mivel jók voltak a fényviszonyok, s a környezet is alkalmasnak mutatkozott, a templom kertjében készítettük el a nagy csoportképet, illetve itt álltak az objektív elé a települések, majd „a községhatárokon átívelő” különböző baráti társaságok.

Parajdi Kálmán Endre felvétele

Az Őseink viseletben című, helyi archív fotográgiákból összeállított kiállítást a plébánia kerítésén helyeztük el, így a templomból kijövet lehetőség volt arra, hogy megtekintsék a felvételeket a jelenlevő vendégek. A képeket az 1889 és 2023 közötti időszakból gyűjtötték a helyiektől, összesen 62, kinagyatásra alkalmas fotót.

Parajdi Kálmán Endre felvétele

Egyébként összesen 230 fénykép sokaságából meríthettek, ami lehetővé tette, hogy bemutassák a helyi foglalatosságokat, minden generációt, s minden helyi lakosságréteget. Külön érdekesség, hogy egy felvétel Budapestről került hozzánk: Száraz Miklós György írótól, aki 1970 májusában, kisgyermekként járt itt először. Nincsenek ugyan rajta népviseletbe öltözött emberek, viszont ott látni Páll Lajos festőt, költőt és Páll Antal fazekasmestert, az elmúlt évtizedek két meghatározó helyi személyiségét. Ugyancsak így tiszteltük meg Szőcs Lajos tanító, néprajzi gyűjtő és István Lajos keramikus, szakíró, költő alakját is.

A Páll Lajos Művelődési Házba ily módon már nem szervezetten, hanem egyénileg, kisebb csoportokban vonulhattak vissza. Sikerült ugyan összegyűjteni egy félórás késést, de ez nem zavarta különösebben a programot. Nem 12 órától, hanem 12:30-tól folytathatták, köszöntőbeszédekkel, bemutatókkal, illetve egyéni műsorokkal.

Páll Lajos, Száraz Györgyné Dr. Marek Márta, Száraz Miklós György és Páll Antal – háttérben az egykori borbély műhely, baloldalt a volt cukrázda és kocsma épülete, amelyben most a Tófalvi Ferenc üzletei vannak

A Nemzetstratégiai Intézet (NSKI) részéről Puskás Attila mondott beszédet, felolvasva Szász Jenő elnök úr köszöntőjét is, majd Simó Márton, az Élő Székelyföld Egyesület képviselője, mint szervező, arra kérte a megjelent csoportokat, hogy Etéd község képviselőitől kezdve, Makfalva, illetve Parajd és Korond felé haladva mutatkozzanak be.

Puskás Attila tolmácsolta az NSKI elnökének üdvözletét

A korondi csoport – arra való hivatkozással, hogy a beoltözöttek szüreti bálra hivatalosak – azt kérte, hogy ők lehessenek az elsők, mert még próbálniuk kell a délutáni órákban. Így kissé felbomlott a tervezett rend, ez nem befolyásolta túlságosan a további bonyolítást.

Mivel a helyiek által „megfogadott” zenekar tagjai megbetegedtek, s ez pénteken a déli órákban derült ki, nem sikerült a hangulat fokozása végett másik zenészcsapatot hívni, így valamelyest rövidedtek a bemutatkozások, hiszen kevés ének hangzott el, s „szárazon” táncolni is nehezebb volt. Ami a helyiek, azaz a korondiak érdeklődését illeti, az jórészt elmaradt, pedig minden csatornán és minden fórumon igyekeztek a szervezők közhírré tenni az eseményt, de voltak olyan sajnálatos események, megbetegedések, amelyek akadályozták sokan jelenlétét.

Ravasz Ferenc alpolgármester a helyi önkrományzat részéről rendhagyó módon a templomban mondta el köszöntőjét, hiszen egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni a további eseményeken, déli 1 órától el kellett utaznia.

Indulás a templomba – Parajdi Kálmán Endre felvétele

Behozható volt a félórás késés. Ki-ki hozzáadta a maga részét. A siklódiak, a szolokmaiak, a kibédiek, a makfalviak, a sóváradiak, az alsósófalviak népes küldöttségekkel jöttek, hosszasan, viselettípusokra lebontva mutatták be a viseletet. A fenyőkútiak is becsülettel kitettek magukért.

Menet közben derült ki, hogy az atyhaiakat nem csupán a plébános, hanem a Medgyesről (!) érkező Kiss Bundás Mihály is képviselhette, aki – ha már alkalom adódott – azt is elmesélte, hogy milyen az életük a dél-erdélyi szórványban, milyen közművelődési és folklór-eseményekkel színesítik az ottaniak életét. Azt is elmondta, hogy többször is képviselhették Szeben megyei rendezvényeken Medgyes magyarságát, külföldre is eljutottak, s ami nagy öröm: ma is három tánccsoportot működtetnek, óvodások, általános- és középiskolások, illetve felnőttek által biztosítják a folytonosságot.

Színpadon az alsósófalviak – illetve a csoport egy része, s másik része – a férfiak…
… a kibédiek…
… a sóváradiak…
… a szolokmaiak…

Simó Márton az Élő Székelyföld Egyesület és Munkacsoport részéről elmondta, hogy homoródmenti mintára igyekeznek a következő évben – néprajzos szakemberek, partnerek, vállalkozók, önkormányzatok és történelmi felekezetek, előfizetők, pályázati források bevonásával – megjelentetni a Sóvidék népviseletét összefoglaló/ bemutató reprezentatív kötetet.

Parajdi Kálmán Endre felvétele

Jelen volt Kibéd község újonnan megválasztott polgármestere, Zakariás Botond-Csaba, aki októbertől 1-től veszi át hivatalát, örömmel vállalta fel a helyiek nevében, hogy a következő esztendőben befogadják a rendezvényt. Bízni lehet abban, hogy ez az erős és gyakorolt hagyományokkal rendelkező kis-küküllő-menti település jól él majd azzal a lehetőséggel, hogy a VII. Sóvidék Népviseletben találkozó házigazdája legyen, és partnereivel együtt felkutatja hozzá a megfelelő forrásokat.

Parajdi Kálmán Endre felvétele

A külön meg nem jelölt fotókat Simó Márton készítette.

Köszönjük a felsősófalvi illetékességű Parajdi Kálmán Endrének, hogy önként vállalta a fotós-dokumentálást, illetve segített a parajdi vendégek szállításában. Ha a felsősófalviak öltözékeikkel nem is, Parajdi Kálmán áttételesen mégiscsak képviselte a falut.

Az események egy részét rögzítette a Sóvidék Televízió stábja, illetve Farkas Antal, az egyesület által megbízott fotós-videós szakember.

A Sóvidék Televízió riportja
Farkas Antal kollégánk földön és levegőben követte az eseményeket

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb