Válogatás Benczúr Gyula legjelentősebb alkotásaiból
A kiállítás június 30-ig tekinthető meg a múzeumban
A székelyudvarhelyi Haáz Rezsó Múzeum főépülete, a Haberstumpf-villa ad otthont annak a kiállításnak, amelynek megnyitására 2024. március 16-án, délelőtt 11 órától kezdődően került sor az érdeklődők igen népes csoportja jelenlétében.
A Székelyudvarhelyre most elhozott válogatás jórészt azokat a műveket tartalmazza, amelyet egy vándorkiállítás létrehozására állítottak össze, hogy a teljeskörű felújítás alatt, míg a nyíregyházi Jósa András Múzeum épületét renoválják, ne kelljen a gyűjtemény számos darabjának raktárban várakoznia, s hogy közben más települések lakói is megismerhessék a gyűjteményük reprezentatív darabjait – ha jártukban-keltükben nem látták az eredeti alkotzásokat – vándorkiállítást hoztak létre Benczúr Gyula munkáiból. Az udvarhelyi a negyedik állomás – hartárokon kívül az első – , és az a terv, hogy a következőkben Marosvásárhelyre és Kolozsvárra is eljuttatják.
Dr. Miklós Zoltán néprajzkutató, a befogadó intézmény vezetője elmondta, hogy nagy örömmel és várakozással készültek erre a megnyitóra, bár Benczúr Gyula nem kötődik a városhoz, művei által sem közvetlenül, de mivel második felesége székelykeresztúri születésű volt, már az is megkísérelhető, hogy „befogadjuk”, hiszen Keresztúr nincsen túl messze a székely anyavárostól, s a történelmi Udvarhelyszék része. „Ily módon elindulhat az a sorozat – mondotta Miklós Zoltán – , amelyben ide is elhozhatják a nagy klasszikus mesterek alkotásait. Nyilvánvaló, hogy ennek az épületnek más lehetőségei vannak, mint a Mikó-várnak, ahol a Csíki Székely Múzeum működik, de egy szerényebb és ide illő bemutatkozás több jeles alkotó műveiből itt is elképzelhető.”
Dr. Rémiás Tibor beszélt röviden Benczúr pályájáról, elmondta, hogy életműve jelentős. Ismerünk, számon tartunk többszáz alkotást, de a népszerűsége miatt, illetve abbók kifolyólag, hogy Bécsben, Berlinben, Olaszország több városában és Párizsban is tevékenykedett, jelentős azon munkáinak a száma, amelyek magángyűjtőknél találhatók. Az sem kizárt, hogy pár munkája más kontinensekre került.
A Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze, Dr. Szűcs György nem először járt a székely anyavárosban. Elmondta, hogy a nagybányai iskolához tartozó művészek kiállításait gondozta, szervezte, illetve megfordult a Székely Nemzeti Múzeumban is Sepsiszentgyörgyön, kiváló kapcsolatokat ápol a képzőművészekkel, akik Vinczeffy László Kakasülő Galériájának vendégei voltak az elmúlt években, sóvidéki alkotókként pedig Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Budapesten is felbukkannak jónevű galériákban… Szerinte is elképzelhető a folytatás, amelyet érdemes végiggondolni és beilleszteni az intézmény költségvetésébe, hiszen az anyaországi intézmények nyitottak az ilyen határokon átívelő programokra, közös erővel – a források összehanhgolásával – akár több itteni városba is el lehet jutattatni egy-egy kiállításnyi anyagot az életképes projektek mentén.
Kapcsolódó