Három napon át a népi mesterségeké, a hagyományoké a főszerep
A székelyudvarhelyi városi parkban
Sajtótájékoztatón ismertették az idei programokat, az újdonságokat. Bemutatkoztak a szervezők, a szakmai irányítóstáb tagjai és a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház Koncerttermében megnyílott a XX. Míves Emberek Sokadalma (MES) tárlatának megnyitója, amely a rendezvény mindhárom napja során látogatható. Úgy próbálták a tárgyakat, varrottasokat, szobaberendezéseket elhelyezni, hogy azok „liget-szerűen”, elkülönülve kerülhessenek az érdeklődők látóterébe.
Úgy tűnik, hogy a MES ezúttal minden korábbinál gazdagabb és szélesebb merítésű. Nemcsak a Székelyföld, hanem Erdély és a Partium is bemutatkozik, s ha nem a teljesség igényével, de igen markánsan jelen lesz több kisrégió. Nyolc „ligetet” hoztak létre, amelyekben nyolc tájegység élő kézműves értékeivel, azok létrehozóival ismerkedhetnek az érdeklődők, illetve három olyan csoportosulás körvonalazódik mellettük – a Női vállalkozók Erdélyben közössége, a Vámszer Géza Művészeti Népiskola és maga az Artera Alapítvány – , amely a szakmai keretet, a képzéseket és a civil tevékenységek összehangolását igyekszik biztosítani.
Sokoldalú, vagy mégsem?
Csak magyar és székelyföldi szakmaiságot és kínálatot látunk. Elmaradtak az ország más vidékeiről érkező árusok és mesterek, szintén elmaradt, vagy legalábbis nem mutatkozik most az a kapcsolati háló, amely a román kulturális tárca illetékeseivel látszott kialakulni az elmúlt időszakban, amikor az RMDSZ kormányon volt. Itt lesznek viszont a kazahsztáni, az üzbegisztáni és a vajdasági meghívottak. A kulturális felhozatal is olyan gazdag és sokrétű, hogy abban minden korosztály talál magának elvihető, élvezhető, megtekinthető élményt.
Élő Székelyföld Munkacsoport/ Simó Márton
Kapcsolódó
Egy beszámoló a tavalyi rendezvényről – Jó helyen van a MES a Sétatéren
Írásunk a továbbiakban frissül!