Pénteken, november 11-én egynapos tanácskozást szervezett a lövétei Népiskolában a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI). Az esemény apropóját Mihály János történész alapötlete szolgáltatta, az az elképzelés, amely alapján létrejöttek a Homoródmentén és a Sóvidéken a népviseleti találkozók.
Nagyjából egy évtizeddel ezelőtt dolgozta ki a Lövétén élő ötletgazda – még a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont munkatársaként – ezeknek a találkozóknak a programját. Első évben Hargita Megye Tanácsa, a továbbiakban pedig az NSKI szervezésében és anyagi támogatásával valósult meg, előbb a két Homoród-mentén, aztán a Sóvidéken is.
Tavalyelőtt a koronavírus-járvány, idén az orosz-ukrán konfliktus miatti forráselvonások következtében torpant meg a jelentős tömegeket megmozgató és komoly értékeket felvonultató rendezvények sora.
Szász Jenő, az NSKI elnöke – újragondolva az alapkoncepciót – most Udvarhelyszék egész területére kiterjesztené az ilyen találkozókat, amelyek beágyazhatók akár egy-egy többnapos, az egész régiót megmozgató események sorába. Ezzel a megfontolással hívták meg a megyei tanács tisztségviselőit erre az alkalomra – Bíró Barna Botond alelnököt és Sinka Arnold megyei tanácsost – , az érintett községek polgármestereit és a kulturális intézmények munkatársait, a civileket, valamint a sajtómunkásokat.
Az újragondolás egy hosszabb folyamat. Úgy tűnik, hogy a felek kellőképpen nyitottak a „módszertan” kidolgozására, a közös munkára, amelyhez igénybe vehetnek helyi és magyarországi forrásokat, bevonhatnak itt élő támogatókat, hagyományőrzőket, kézműveseket és együttműködhetnek majd az Udvarhelyszéken működő történelmi egyházak lelkészeivel is.
Élő Székelyföld Munkacsoport