Két év kihagyás után ismét a Márton Áron térre szervezhette az 1848 március idusára és a forradalmi eseményekre emlékeztető nagyívű rendezvényt Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Önkormányzata. Öröm volt látni, hogy minden lakosságréteg képviseltette magát.
Tizenegy órakor lezárták a belvárosi gépkocsiforgalmat, és a tömeg belakhatta a teret. Együtt volt a néppel város vezetése, a helyi politikusok, a tanács képviselői; az RMDSZ parlamenti frakciója szenátori szinten volt jelen; Magyarország kormánya az első beosztott konzul személye, a testvértelepülés, Törökbálint pedig az itt jelenlévő alpolgármestere közreműködésével üzent.
A köztisztviselők, a választott önkormányzati vezetők, a történelmi egyházak, a kulturális és a városi intézmények, a civil szervezetek munkatársai koszorúkat helyeztek el a Vasszékely szobornál. Ezt követően Gálfi Árpád polgármester fogadta a Hagyományőrző Székely Huszárezred tisztelgését.
Az ünnepi beszédek elhangzása előtt sor kerülhetett a Himnusz régóta tervezett közös bemutatására, amikor a városban működő egyesített kórusok együtt énekelhettek a tömeggel. A felemelő pillanatok után hangzottak el az ünnepi szónoklatok.
Öröm volt látni, hogy a Márton Áron teret, illetve a belvárosi református templom, valamint a református kollégium udvarát is teljesen belakták az ünneplő emlékezők.
Olyan volt ez a rendezvény, mint a járvány előtti békeidőben. Nagyszerű pillanatok voltak, a békevágy, az utóbbi időszakban kialakult háborús helyzet miatti aggodalom is áthatotta az eseményt; a jó szándéka, akarása és vágya világított át a reményre biztató beszédeken. Jó volt találkozni és együtt ünnepelni.
Az a mintegy háromezer ember, aki ott volt, a megmaradás, a holnap reményét és a forradalmárok évszázadokon átívelő üzenetét vihette haza, és tolmácsolhatta szeretteinek.
A szerző felvételei