KözéletpolitikaPublicisztikaRomániaSzékelyföld

Az államfőválasztás eredményétől függ az RMDSZ kormányon maradása

Kampány

Folyamatosan választási lázban él Románia. Azt hangoztatták 2024-ben, hogy választási szuperévet élünk. Azonban ebből a tisztújítási lendületből idénre is maradt valami, hiszen érvénytelen volt az államelnöki választás kétlépcsős folyamata. Sikerült ugyan két meglehetősen szélsőséges egyéniséget visszafogni, de mögöttük, helyettük ott a felszínre törekvő szélsőjobb. Van még lendület azon a fertályon, s ez egyáltalán nem megnyugtató, hiszen nekünk, romániai magyaroknak nincs mit kezdenünk velük. Furcsa és erőszakos vektorok mentén rendezik most át soraikat a „van másik” alternatíva felmutatásával.

Ami Románia közigazgatási-területi átszervezésének kérdését illeti, Crin Antonescu (b3) azon a véleményen van, hogy ezt „gondosan kell végigvinni”, és nemzeti vita tárgyát kell képeznie. – Fotó: Weradio.ro

Crin Antonescu, akit a magyar politikai pártok szövetsége és a kisebbségek, valamint a liberálisok jelentős része is támogat, a múlt hét második felében – a kezdődő kampány bevezetéseként – ellátogatott Sepsiszentgyörgyre, ahol „nagy meglepetésre” sikerült kenyeret vásárolnia úgy, hogy románul szólalt meg a boltban. (Igaz ugyan, hogy kiséretében ott volt Antal Árpád polgármester és Tamás Sándor megyei tanácslnök is – de nem kellett beavatkozniuk. Minden simán zajlott.) Utána tárgyalt helyi elöljárókkal, teljesen normális hangnemben, és volt érvényes üzenete március 15-e kapcsán felénk is. Ez üdvözlendő. Jóval biztatóbb, mint a korábbi államelnök hozzáállása. Iohannis – akit szintén támogattunk anno – tíz év alatt nem mondott ennyi jót, sőt inkább rosszabbat, ha nagy ritkán ránk köszönt a maga „ionopotchivanoc” mentalitásával. Aztán ne is emlegessük a többit, hiszen nagyrészt pipogyaságának köszönhető a politikai paletta és a hangulat gyökeres átalakulása. Ki hitte volna, hogy ennyi szenny felszabadulhat a romániai társadalom bugyraiból?!

Diana Șoșoacă jelöltségének törlése kapcsán azt nyilatkozta, hogy a döntés elfogadhatatlan és aláássa a demokráciát, messzemenően sérti az állampolgár alkotmányos szabadságjogait – Fotó: Inquam Photos / Octav Ganea

A szombat esti határidőig összesen 21 aspiráns kérte jelöltsége bejegyzését a Központi Választási Irodától (BEC), amely eddig nyolc személyt iktatott: Nicușor Dan (független) Crin Antonescu (Románia Előre Szövetség) Victor Ponta (független) Elena Lasconi (USR) George Simion (AUR) Lavinia Șandru (PUSL) Cristian Terheș (Román Nemzeti Konzervatív Párt) és John-Ion Banu-Muscel (független).

Az Alkotmánybíróság elutasította Călin Georgescu fellebbezését. A politikus nem indulhat az elnökválasztáson. A döntést egyhangúlag hozta meg a grémium. Călin Georgescu első reakciója: „A rendszer nem fogadja be a kívülről érkezőket” – Fotó: Zf.ro

A BEC ugyanakkor nyolc jelöltség iktatását utasította el: Diana Șoșoacă (SOS Románia), Călin Georgescu (független), Petru Mîndru, Maria Marcu, Ion Popa, Paul Ispas, Matei Vanea és Constantin Vieriu – akik szintén függetlenként próbálkoztak.

Függőben van a BEC-nél még öt jelöltség: Anamaria Gavrilă (POT) Daniel Funeriu (független) Silviu Predoiu (Nemzeti Akció Ligája Párt) Remus Pricopie (független) és Sebastian Constantin Popescu (Új Románia Párt). Az elnökválasztás menetrendjét szabályozó kormányhatározat szerint a BEC-nek az elnökjelölti iratcsomó benyújtása után legtöbb 48 órával – legkésőbb március 17-ig – kell döntenie a jelöltség bejegyzéséről vagy elutasításáról.

Mit mond az RMDSZ elnöke?

Az államelnök-választás előszelétől hangos országban, a szociális és világgazdasági válság árnyékában hogyan tud lavírozni a kormány, hogy ne a polgárokra nehezedjen ennek a súlya? Mi a veszélye annak, ha nem Crin Antonescu, a kormánykoalíció elnökjelöltje nyeri meg az államelnök-választást? Mire számíthatunk a koalíció közös jelöltjétől? Milyen eredményeket tudnak felmutatni a kormányra kerülés óta eltelt idő alatt? Van-e közös célja az ország kis- és nagyközösségeinek?

Egyebek mellett ezekről is kérdezte Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét a Maszol munkatársa:

A Ziarul Financiar, a Maszol és a Krónika közlése nyomán

Kapcsolódó cikkek

Egy hozzászólás

  1. Kedves urak!
    És tették fel a kérdést Crin Antonescu Úrnak, hogy mi a terve a székelyfölddel, mint az önrendelkezési joggal rendelkező SZÉKELY NÉP ősi szülőföldjével? Támogatja annak területi autonómiáját? Ha meg feltették neki a kérdést, mit válaszolt?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb