Kárpát-medenceKözéletKultúra

Budapest – Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseket adtak át

A díjátadót hagyományosan az Országház kupolacsarnokában szervezett ünnepségen adják át

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából Magyarország köztársasági elnöke adta át a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseket. Az elismerésben részesülteknek gratulált Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök. Az ünnepélyes átadóra az Országház kupolacsarnokában került sor.

A holtak feltámadásának napja eljött. A századoktól eltemetett nemzeti dicsőség, s a börtönben tartott szabadságérzet voltak e halottak. Most ne keressétek őket sírjaikban, ők feltámadának. A magyar nemzet ismét dicső és szabad! Magyar hang, magyar nemzeti szín, magyar érzelem minden ajkon, minden lobogón, minden kebelben – idézte Sulyok Tamás köztársasági elnök Jókai Mórt a díjátadó megnyitó beszédében.

Sulyok Tamás köztársasági elnök beszédet mond a Kossuth- és Széchenyi-díjak, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseinek ünnepélyes átadásán – Fotó: Polyák Attila/ Origo

„Jókai Mór nem tanúként írt az eseményekről, tevékeny részese volt e sorsfordításnak, így lett nemzeti történelmünk nagy alakítójává. A magyar kultúra emberei a magyar szabadság hőseivé is válnak, mert nálunk nemzeti szuveneritás és nemzeti kultúra feltételezik egymást. Sosem ment ez egyik napról a másikra, de a megharcolt hétköznapokkal előrébb és előrébb léptünk” – mondta a köztársasági elnök, aki szerint a mindennapi küzdelem viszi előre a nemzetet. „Van olyan is, amikor áldozatot kell hozni, hogy visszanyerjük szabadságunk. Van idő, amikor tenni kell, kutatni, alkotni, hogy menjen előre a haza. A hazaszerető magyar szív nagy dolgokra képes.

Ha máshol is rakodjuk egymásra a téglákat, akkor is ezt a hazát építjük, ide adunk mindent vissza, mert ebből a nyelvből és ebből a kultúrából kaptunk mindent – mondta a köztársasági elnök. „A magyar kultúrából rendkívüli értékek születnek, de minden kornak feladata is van, megismerni és gyarapítani közös kultúránkat. Nem csak vérrel, nem csak áldozattal, hanem munkával, termékeny élettel, alkotással. Ez egyszerre kötelesség és felelősség” – mondta. A mai nap díjazottjai értékállót alkotnak, amivel építik nemzeti kultúránkat. Önök a mai magyar kultúrának és tudományos életnek a megkerülhetetlen alakjai. Gazdagabbá teszik a hazai tudományos életet, a nemzeti kultúrát és büszkébbé a magyart! Ma az a közösség, amelyhez önök elválaszthatatlanul tartoznak, a Kossuth- és Széchenyi díjakkal is kifejezi háláját. Éljen a magyar szabadság, éljen a magyar haza!” – mondta a továbbiakban Sulyok Tamás.

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke – Fotó: Polyák Tamás

Az idei elismerésekről

Kossuth-nagydíjat kapott: Koncz Gábor színművész, rendező, érdemes művész.

Kossuth-díjat kapott: Balogh Kálmán, Martin György-díjas cimbalomművész; Benkő Imre, Balázs Béla-díjas fotográfus; Döbrentei Kornél, Babérkoszorú-díjas író; Dr. Ferencz Marcel, DLA építészmérnök; Fried Péter, Liszt Ferenc-díjas operaénekes; Kelemen László, Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, a Hagyományok Háza főigazgatója; Kókai Krisztina, Ferenczy Noémi-díjas textilművész, grafikus, érdemes művész Lajos Tamás, Balázs Béla-díjas magyar operatőr, producer, jogász, érdemes művész; Mikulás Ferenc, Balázs Béla-díjas producer; Müller Péter Sziámi, költő, előadóművész rendező, kultúraszervező; Nemes Levente, Jászai Mari-díjas színművész; Fried Péter, Liszt Ferenc-díjas operaénekes; Kelemen László, Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, a Hagyományok Háza főigazgatója; Kókai Krisztina, Ferenczy Noémi-díjas textilművész, grafikus, érdemes művész; Lajos Tamás, Balázs Béla-díjas magyar operatőr, producer, jogász, érdemes művész; Petrás Mária, népdalénekes, keramikusművész; Solymosi Tamás, Harangozó Gyula-díjas érdemes és kiváló művész, koreográfus.

Nemes Levente színművész a Kossuth-díj átvétele utáni pillanatokban – Fotó: Polyák Attila/ Origo

Széchenyi-nagydíjat kapott: Maróth Miklós, Magyar Corvin-lánccal kitüntetett, Széchenyi-díjas magyar klasszika-filológus, orientalista, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.

Széchenyi-díjat kapott: Dr. Bárdosi Vilmos, nyelvész, professor emeritus; Dr. Boros János Mihály, filozófus, professor emeritus; Domokos Péter fizikus, kutató professzor, az MTA rendes tagja; Dr. Duda György Ernő, virológus, egyetemi tanár; Gulyás Balázs orvos, neurobiológus, a HUN-REN elnöke; Neményi Miklós gépészmérnök, professor emeritus; Nyulászi László vegyészmérnök, egyetemi tanár; Dr. Sipos Lajos, József Attila-díjas irodalomtörténész, professor emeritus; Dr. Stumpf István, alkotmányjogász, politológus, egyetemi tanár Takaró Mihály, József Attila-díjas író, irodalomtörténész, tanár; Dr. Varga Péter Pál gerincsebész, ortopéd szakorvos; Dr. Varró András orvosbiológus, professor emeritus; Dr. Vásáry István történész, orientalista, turkológus, diplomata; Zettwitz Sándor gépészmérnök.

Kelemen László, Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza címzetes főigazgatója Magyarország számára kivételesen értékes, a hagyományos népi kultúra megőrzése és népszerűsítése érdekében sok évtizede nagy odaadással végzett művészi, tudományos, szervezői és intézményvezetői tevékenysége elismeréseként részesült Kossuth-díjban – Fotó: Polyák Attila/ Origó

Magyar Érdemrend kitüntetést kapott: Palkovics László Széchenyi-díjas magyar gépészmérnök, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja; Pokorni Zoltán volt oktatási miniszter, a Hegyvidék korábbi polgármestere

Magyar Érdemrend polgári tagozati kitüntetést kapott: Dr. Sárdi Péter, az Országgyűlés elnökének külügyi főtanácsadója; Waschler Tamás építészmérnök, volt országgyűlési képviselő és államtitkár.

Sulyok Tamás köztársasági elnök (elöl b3), Orbán Viktor miniszterelnök (elöl b2) és Kövér László, az Országgyűlés elnöke (elöl j) díjazottak társaságában a Kossuth- és Széchenyi-díjak, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseinek ünnepélyes átadása után, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából az Országház főlépcsőjén 2025. március 14-én – Fotó:  Polyák Attila/ Origo

A Kossuth díjat 1948. március 14-én, az 1848-as forradalom centenáriumán adták át először. Eredetileg az ország legkiemelkedőbb tudósainak, művészeinek, ipari munkásainak és földműveseinek, akik hozzájárultak Magyarország fejlődéséhez, majd 1965 óta kifejezetten a művészet, kultúra és tudomány jeles képviselőinek ítélik oda. Az első 110 Kossuth-díjas között volt Bajor Gizi színésznő, Fejér Lipót matematikus, az író Déry Tibor és Füst Milán, Kovács Margit keramikus, Lukács György filozófus és esztéta, Molnár Erik történész, Somlay Artúr színész és Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas orvos, biokémikus. Posztumusz díjat kapott mások mellett Bartók Béla zeneszerző, Derkovits Gyula festő és József Attila költő.


Forrás: Origó, MTI

 

 

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb