ErdélyKárpát-medenceKözéletKultúraPublicisztikaSzékelyföldTörténelemVidék

Megjelent a Művelődés februári száma

Lapszemle

A folyóirat februári lapszáma Bolyai Farkas (1775-1856) előtt tiszteleg születésének 250. évfordulója alkalmából. Bolyai Farkas nemcsak kiváló matematikus volt, hanem polihisztor is: írt drámákat, foglalkozott csillagászattal, fizikával, erdészettel, sőt a fényképezés korai kísérleteivel is.

„A matematikát nemcsak tanította, de kutatta is. Ha nem is tudta megoldani a párhuzamosok problémáját, több, a XI. axiómával egyenértékű, azt helyettesíthető állítást fogalmazott meg. Sok olyan matematikai eredménye van, amelyekre csak kéziratai feldolgozása közben derült fény, és amelyeket mások később »újra felfedeztek«” – olvashatók Kása Zoltán gondolatai a Művelődés folyóirat februári vezércikkében, amelyben a szerző bemutatja Bolyai Farkas életútjának kezdetét, valamint hatását a magyar és egyetemes tudománytörténetre.

A Bolyai Farkas 250 rovatban összesen nyolc írás található. Oláh-Gál Róbert: Bolyai Farkas indulása című munkája bemutatja Bolyai Farkas életútjának kezdetét, Kása Zoltán: Bolyai Farkas emlékezete című írásából pedig megtudhatjuk, hogy Bolyai nemcsak matematikus volt, hanem kemenceépítő, kertész, borász és drámaíró, akire közvetlen, kedves, társasági emberként gondoltak kortársai.


Szenkovits Ferenc (1959) egyetemi tanár, matematikus, csillagász, Bolyai-kutató

Szenkovits Ferenc: Bolyai Farkas csillagászati munkássága című írásból megtudjuk, hogy Bolyai a göttingeni évei alatt (1796–1799) nemcsak matematikai, hanem csillagászati ismereteit is bővítette, és kapcsolatba került több neves csillagásszal, köztük Karl Friedrich Seyffer professzorral és Carl Friedrich Gauss-szal is. Egyed Emesének két írása is olvasható a lapszámban. A nyomtatott dráma értéke című szövegben Bolyai drámaírói munkásságára helyezi a hangsúlyt, a Posta (Egy Bolyai Farkas-sorra) pedig egy rövid, lírai hangvételű írás, amellyel a bólyai születésű erdélyi polihisztor előtt tiszteleg.


Miholcsa Gyula Bolyai Farkas és a fényképészet című írásából megtudhatjuk, hogy Bolyai már 1839-ben kísérletezett a fényképezéssel, Szabó Péter Gábor Egy érdekes geometriai eredményről című cikk pedig Bolyainak egy kevéssé ismert, de annál izgalmasabb geometriai felfedezését mutatja be. Oláh-Gál Róbert Bolyai Farkas nyugdíjkérelméről című írásából kiderül, hogy az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hatásai Marosvásárhelyre is kiterjedtek, Bolyai Farkas lakását pedig ekkor feldúlták.


Fotó: Nepujsag.ro

Bolyai Farkas lakása és kertje gyakorlati nevelőmunkának színhelye is volt, ahol a legkíválóbb tanítványait külön elméleti és gyakorlati oktatásban részesítette. 1851 október 8-án kérte nyugdíjazását, de továbbra is bejárt az iskolába foglkozni a tanulókkal. Egy század eleji fénykép örökítette meg az épületet, melynek lebontása után, az utca vonalában 1901-ben épült az új tanári lakás, melyben évtízedeken át Molter Károly, kollégiumi tanár ás író lakott. A ház homlokzatán lévő márványtábla felirata így emlékeztet: „E helyen állott az a ház, melyben bolyai Bolyai Farkas 1804 évtől az 1856 évben bekövetkezett haláláig lakott, s melyben fia, bolyai Bolyai János gyermek- és ífjúkori éveit töltötte. Az ősi Bolyai-házat az utca nyitása miatt lebontatta s helyébe az új házat az Ev. Ref. Kollégium 1901 évben építtette.”


A lapszám utolsó anyaga nem kötődik Bolyai Farkashoz. Balla Sándor: A természetjárás és a honismeret szenvedélye című írása egy, Dukrét Gézával készített korábbi interjú rövidített változatának újraközlése. Az írással a Művelődés folyóirat szerkesztősége a 2025. január 18-án elhunyt nagyváradi születésű helytörténész Dukrét Géza előtt tiszteleg, aki óriási hatást gyakorolt a hazai műemlékvédelem, természetvédelem, honismeret és néprajzkutatás fejlődésére.

A címlapon Pálfi Balázs felvétele látható, a hátsó borítón pedig Johannes Kepler nevezetes ábrája. A lapszámban Nagy Tibor, Vincent Till Baumgartner, William Herschel fotóit, illetve illusztrációit használtuk fel.

A szerkesztőség közlése nyomán

www.muvelodes.net

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb