A legrangosabb magyarországi művészeti elismerésnek számító Nemzet Művésze díjat november 5-én Turi Attilától, az MMA elnökétől a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban nyolc jeles és kiemelkedő alkotó vehette át. A Nemzet Művésze díj Bizottság Berecz András népdalénekes, mesemondó, az MMA rendes tagja; Ferenczfy-Kovács Attila építész, belsőépítész, látványtervező, az MMA levelező tagja; Kende János operatőr; Lázár Antal építész; Mezei Gábor belsőépítész, bútortervező, az MMA rendes tagja; Tamás Menyhért költő, író, műfordító, az MMA rendes tagja; Temesi Ferenc író, az MMA rendes tagja; valamint Uhrik Teodóra táncművész, táncpedagógus részére ítélte oda az elismerést.
A Pesti Vigadóban tartott eseményen Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a magyar kormány és minden magyar elismerését és köszönetét fejezte ki a nemzet művészei legújabb tagjai számára, s hangsúlyozta, hogy nemzet és művészet nincsen meg egymás nélkül, kölcsönösen feltételezik egymást. A díjazottak szerteágazó művészeti tevékenysége kapcsán úgy fogalmazott: „Az Önök területe átfogja a teljes magyar kulturális életet. Tudásuk, tapasztalataik, alkotásaik világosan, tisztán, őszintén és híven mutatják meg, hogy mit jelent ma magyarnak lenni.”
Tamás Menyhért költő, író, műfordító
„Sűríteni kell a szavakat. Minél több legyen kiolvasható belőlük. Az a jó, ha egy szó egyszerre többfelé sugárzik” – tartja saját írásművészetéről. Költészetet teremt, azáltal, hogy őrzi az archaikus nyelvet, de hozzá is ad, s újra is teremti azt. A Bukovinai Hadikfalván született, szülei a Bácskában való letelepedés után menekültek a Dunántúlra. Verseiben, regényeiben a bukovinai székelyek tragikus élményeit, a Kárpát-medencei kisebbségek sorsközösségeit örökíti meg. Az életút kanyarulatai miatt későn vált költővé, első jelentős versei harmincéves kora táján keletkeztek. Költészete poétikai szempontból igen sokszínű. Kedveli a ciklusosan építkező többrészes műveket, ugyanakkor a rendkívül tömör formákat, a versszilánkokat is. Epikus hajlamú lírikusnak nevezi önmagát. Prózájában és verseiben egyaránt meghatározó a népköltészeten alapuló látomásos-szimbolikus nyelvformálás, ezzel az eszközzel élve a tárgyias történetmondás. Prózája hitelesen mutatja be a XX. századi magyar történelem súlyos örökségét, a modern kori emberi tragédiákat.
A Magyar Művészeti Akadémia Nemzet Művésze díj Bizottsága a Nemzet Művésze címet adományozza irodalom művészeti területen Tamás Menyhért részére sokoldalú, értékőrző írásművészete elismeréseként.
Temesi Ferenc író
„Már írónak tudtam magamat tizenhat éves koromtól fogva. Iszonyatosan erős hit világlott bennem” – emlékezik vissza elhivatottságtól fűtött pályakezdésére. Szegedi ember, aki Budapesten él, de a szülővárosa a művészetének kiapadhatatlan forrása és anyaga. Írói világa a szegedi hagyományból, az angolszász lírából és az 1970-es évek avantgárdjából és popzenéjéből egyaránt merít. Önéletrajzként és családtörténetként is olvasható Por című szótárregénye jelentős irodalmi és közéleti visszhangot váltott ki. A megélt és az összegyűjtött életrajzi, családtörténeti adatok mellett számos dokumentum olvasható eredeti vagy átdolgozott formában az író alkotásaiban. A kisprózai formáknak is avatott művelője, nagy műfaji-formai változatosságot valósítva meg. Az életműve fontos műfaji csoportját képezik a tárcák. A főként Az éjféli utas és a Gabo meg a halál című kötetekbe gyűjtött írások széleskörű műveltségről, sokirányú érdeklődésről tanúskodnak, szerzőjük ugyanakkor könnyed, szellemes és egyéni arculatot felmutató stílussal formálja meg az alkotásokat.
A Magyar Művészeti Akadémia Nemzet Művésze díj Bizottsága a Nemzet Művésze címet adományozza irodalom művészeti területen Temesi Ferenc részére prózaművészeti életműve elismeréseként.
Kapcsolódó
A Nemzet Művésze díjat a művészeti díjak egymásra épülő rendszerében csúcsdíjként alapította a magyar országgyűlés 2014-ben. Azok a 65 év feletti, Kossuth-díjas alkotóművészek kaphatják meg, akik saját művészeti területükön jelentős értéket hoztak létre. A díjat a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke adományozza évente november 5., az akadémia alapításának évfordulója alkalmából. A díjat a köztársasági elnök és az MMA elnöke közösen adja át. A törvény szerint az MMA Nemzet Művésze kitüntető címet egyidejűleg legfeljebb hetven művész viselheti.