December 20-án, szerdán délben került sor a Bálint András Alapítvány díjátadójára, amelyet a Küküllő Szálloda Budvár-termében tarthattunk. Idén Nagy Miklós Kund író, szerkesztő, Ft. Böjte Csaba ferences szerzetes, író, publicista, P. Buzogány Árpád író, szerkesztő, publicista és Murányi Sándor Olivér író vehette át a kuratórium döntése alapján az elismerést, amely egy plakettből, emléklapból és szerény pénzösszegből áll.

Amint arról korábban beszámoltunk Csaba testvér egyéb elfoglaltságai miatt nem lehetett jelen, számára korábban adtuk át az elismerést.
Az atyát Ft. Sebestyén Péter plébános, publicista író méltatta – felvételről – , hiszen egyházközségében, Csíkszenttamáson épp a búcsúhoz kapcsolódó előkészületek kötötték le az energiáit és az idejét
I. rész – A mellékelt felvétel Simó Sándor tiszteletes úr bevezető áhítatát tartalmazza, majd Mirk Szikdónia-Kata felovassa Bölöni Domokos Nagy Miklós Kundról írott laudációját (15:40), aki megköszöni az elismerést és beszél a Bálint Andráshoz fűződő élmélnyeiről, hiszen mindketten 1968 körül kezdték a sajtós tevékenységüket, Marosvásárhelyen, illetve Csíkszeredában, de riportútjaikon számos alkalommal találkoztak, könnyen és gyorsan összebarátkoztak, s kapcsolatrendszerükkel, információátadással huszonöt éven át segítették egymást (25:03).
II. rész – A felvétel elején Simó Márton olvassa fel P. Buzogány Árpádról szóló laudációját (11:05); a kitüntetett, miután megköszönte az elismerést, pályája kezdeteiről beszélt, hiszen kezdő pedagógusként Bálint András szülőfalujában, Körispatakon dolgozott – a múlt század ’80-as éveinek második felében – , egyszerű emberek között, akik becsülték az írástudót és ezáltal egyfajta tartást is adtak a „nadrágos embereknek”, hogy még nagyobb hittel és kitartással dolgozzanak.
III. rész – Az elején Ft. Sebestyén Péter laudációja hangzik el – szintén korábban készült felvételről – (12:18), majd Csaba testvér megköszöni az elismerést (17:10), és utána pár szóban felvázolja a Murányi Sándor Olivérrel fennálló barátsága történetét, elárulva pár műhelytitkot a legutóbbi könyv – a Panasz helyett – keletkezéséről (18:30).
Ezt követően a kitüntetett vallomását láthatjuk-hallhatjuk, illetve megszólal Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere is, aki a kötet egyik hősének, László Palinak, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány ottani háza és farmja vezetőjének szomszédságában él, évek óta nagy figyelemmel és empátiával követi a karizmatikus fiatal nevelőtanár és sportoló munkásságát.
Írásunk a továbbiakban frissül!