CivilszféraEgyházÉlet-módKárpát-medenceSzékelyföldTörténelem

Csaba testvér tart szentmisét Csinódban – ugynakkor a mohácsi csata 500. évfordulójáról is megemlékeznek

Közlemény

Június 27-én, Szent László ünnepén 15:00 órától Csaba testvér tart szentmisét a csinódi kápolnánál. Utána az 500 éve történt mohácsi csatáról tartanak előadást és megemlékezést.

A Mohácsi Történelmi Emlékpark

Minden kedves érdeklődőt sok szeretettel várnak!


Mohács 500 projekt – 2026-ban emlékezünk meg az 1526-os mohácsi csata 500. évfordulójáról.

A Mohács 500 programsorozat e történelmi eseményhez kapcsolódva nemcsak kegyeleti és kulturális emlékezést kínál, hanem egyúttal térségi, gazdasági és külpolitikai jelentőségű fejlesztéseknek is lehetőséget ad. Egyszerre: történelmi és kulturális program, nemzeti önazonosságot erősítő kezdeményezés, térségfejlesztési lehetőség, valamint Közép-Európa és a Balkán felé nyitó külpolitikai platform is.

A közelgő évforduló alkalmával Kárpát-medence szerte nagyszabású megemlékezések és események várhatók, országos és nemzetközi figyelem kíséretében. Mohács így nem csupán nemzeti örökségi helyszínként, hanem a térség kiemelt kulturális és turisztikai célpontjaként is pozicionálja magát… Tovább

A magyar történelem egyik leggyászosabb eseménye, az 1526. augusztus 29-én bekövetkezett mohácsi kataklizma fél évezredes évfordulójához közeledve néhány éve „Mohács 500” címmel a csata előzményeinek, lefolyásának, következményeinek feltárását célzó, komplex, interdiszciplináris program vette kezdetét. A történeti kutatások az írott forrásokra támaszkodva, az eddigi kútfők körét jelentősen bővítve új megvilágításba helyezték az 1490–1526 közti időszak politika-, gazdaság-, had- és egyháztörténeti eseményeit és folyamatait. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságának támogatása mellett a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen található tömegsírok teljes körű régészeti feltárását követően az emberi maradványok még folyamatban lévő biológiai és igazságügyi antropológiai vizsgálatai jelentős új eredményekkel gazdagították eddigi ismereteinket. A Janus Pannonius Múzeum régészei pedig – a tömegsírok feltárása mellett – a csata helyszínének szisztematikus vizsgálata során felszínre hozott több ezer lelettel járultak hozzá az ütközetről alkotott tudásunk pontosításához. Jelen konferencia előadásai az 1526-os mohácsi csatával kapcsolatos kutatások legfrissebb eredményeiről kívánják tájékoztatni az értő nagyközönséget, hiszen az esemény helyes interpretációja a magyar nemzeti identitás szerves részét alkotja.

Az MTA által szervezett konferenciáról négyrészes felvétel készült. A tobábbi előadások videói is elérhetők az intézmény YouTube-csatornáján!

 

Minden kedves érdeklődőt sok szeretettel várnak!

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb