Élet-módErdélyKözéletközösségépítésTörténelemTudomány

Életének 101. évében elhunyt Bánffy Katalin grófnő

Ő volt a család grófi ágán az utolsó, aki a Bánffy-nevet viselte

„Sokat köszönhet neki a közösségünk – írta Facebook oldalán Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke szombaton – , gondozta, ápolta édesapja, Bánffy Miklós hagyatékát, támogatta az Erdélyi történet húsz nyelvre való lefordítását, és ezzel a világ közelebb kerülhetett a mi otthonunkhoz, a számunkra oly fontos transzilvanizmus szellemiségéhez.

Ezt a rajzot Bíró József az 1930-as években készítette a bonchidai Bánffy-kastélyról

Az erdélyi Versailles, a bonchidai Bánffy-kastély szintén neki köszönhetően nyitotta meg a kapuit a látogatók előtt és vált népszerű közösségi térré. Isten nyugtassa gróf Bánffy Katalint! Vigasztalódást a szeretteinek!”

Édesapjával egy 1930 körül készült felvételen

Gróf losonci Bánffy Katalin memoáríró, Bánffy Miklós író lánya, hagyatékának gondozója 1924. június 5-én született Budapesten. A grófnő a losonci Bánffy család grófi ága nevének utolsó viselője. 1946. október 24-én kötött házasságot Ted Jelennel. Házasságukból három gyermek született: Elisabeth (1948–), Nicolette (1950–) és David (1956–1999). Bánffy Katalin a marokkói Tangerben élt, fia és férje meghaltak; egyik leánya Párizsban, a másik New Yorkban él.

Gróf losonci Bánffy Miklós Pál Domokos (Kolozsvár, 1873. december 30. – Budapest, 1950. június 6.) magyar polihisztor; író, grafikus, díszlet- és jelmeztervező, színpadi rendező, politikus, külügyminiszter volt. Az egyik legnagyobb erdélyi földbirtokkal rendelkezett család tagja volt; vele férfiágon kihalt a losonci Bánffy család grófi ága. Íróként a Kisbán Miklós álnevet is használta. )

Horgászás a kastély mögötti tóban (1890)

A bonchidai kastélyt a visszavonuló német csapatok 1944-ben kifosztották és felgyújtották, berendezése, könyvtára, híres portrégalériája elpusztult. A kommunista államosítás utáni nem megfelelő hasznosítás az épületek állapotának gyors leromlásához vezetett – írja az MTI.

A kastély főhomlokzata 1890 körül

A helyreállítási munkálatok megkezdését abukaresti művelődésügyi minisztérium és a budapesti Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma közötti, 1999-ben aláírt egyezmény tette lehetővé. 2001 óta a kolozsvári Transylvania Trust Alapítvány gondozza, 2008-tól ismét a Bánffy család tulajdona. A bonchidai Bánffy-kastély oktatási és kulturális központként működik, évente ötvenezer látogatót vonz, és a saját szervezésű események mellett nyaranta több nemzetközi kulturális rendezvénynek, fesztiválnak is teret biztosít.

Bánffy Miklós szobra (Sopron, Magyarország). Készítette: Párkányi Raab Péter. Felavatva: 2013.december 14-én.

Kapcsolódó:

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb