Fülöp G. Dénes (1931-2005) 18 évig volt a marosvásárhelyi Vártemplom lelkipásztora. Most lenne 95 éves. Pályatársai, rabtársai közül néhányan még élnek, Isten éltesse őket, Dénest már 21 éve elveszítettük. Halkan kérdezem: nem lenne időszerű emléktáblával, netán szoborral is őrizni emlékét valamelyik általa létrehozott, felújított épületen, intézményen?
A templomot, a papi pályát választotta lelki tornáca küszöbéül. Isten és emberek szolgálatát. Elmondása szerint teológusként az egyetemi előadásoknál nagyobb hatással volt rá a mezőségi vegyes lakosságú falu, Magyarkalyán sorsa, állapota, amelyben másfél évig minden hétvégén hirdette az igét, lelki támasza volt a fiatalságnak. Segédlelkészi szolgálatát 1958-ban kezdte a marosvásárhelyi Kistemplomban, de egy év múlva ismét lecsapott rá a kommunista nagyidő vihara. Bilincsben vitték el a Vártempolom küszöbéről, lépcsőjéről.

Az 1956-os magyar forradalom romániai megtorlásának részeként egy kolozsvári diákszövetségi közgyűlésen való részvételéért 11 év börtönre ítélték. Raboskodott a Duna-deltában és Szamosújváron. Ennek szinte minden napjáról feljegyzést készített, bár nem szívesen beszélt róluk. Kibírta. Ezután már semmivel nem lehetett megfélemlíteni… Tovább
Kapcsolódó:
Marosvásárhelyen emléktábát állítottak a meghurcolt lelkésznek





